|
|
|
The Telegram
  • GIRLS' SOCCER: 2013 Schedule

    • email print
      Comment
  • TUESDAY, SEPTEMBER 3
    Milford at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 4
    Dolgeville at Westmoreland, 4:30 p.m.
    Berne-Knox-Westerlo at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    Brothertown Optimist Tournament at Waterville: Little Falls vs. Utica-Notre Dame, 5 p.m.
    THURSDAY, SEPTEMBER 5
    Edmeston at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Adirondack, 4:30 p.m.
    FRIDAY, SEPTEMBER 6
    Remsen at Dolgeville, 4:30 p.m.
    Worcester at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Schoharie, 4:30 p.m.
    Mt. Markham Optimist Tournament: Herkimer vs. Mt. Markham, 6:30 p,m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 7
    Remsen at Frankfort-Schuyler, 9 a.m.
    West Canada Valley Kickoff Tournament: West Canada Valley vs. Adirondack, 9 a.m.; and Vernon-Verona-Sherrill vs. Oriskany, 11 a.m.
    Brothertown Optimist Tournament at Waterville (Little Falls and Utica-Notre Dame competing)
    Mt. Markham Optimist Tournament (Herkimer competing)
    SUNDAY, SEPTEMBER 8
    West Canada Valley Kickoff Tournament: consolation, 9 a.m.; and championship, 1 p.m.
    MONDAY, SEPTEMBER 9
    Owen D. Young at Little Falls, 4:30 p.m.
    Dolgeville at Old Forge, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Waterville, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Mayfield at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 7 p.m.
    Poland at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 11
    West Canada Valley at Dolgeville, 4:30 p.m.
    Little Falls at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Cherry Valley-Springfield at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    Old Forge at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Canastota at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Northville, 4:30 p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 6 p.m.
    FRIDAY, SEPTEMBER 13
    Cooperstown at Herkimer, 4 p.m.
    Little Falls at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Poland, 4:30 p.m.
    Holland Patent at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Westmoreland at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Canajoharie, 4:30 p.m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 14
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 11 a.m.
    Remsen at Poland, 11 a.m.
    Schoharie Tournament: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville vs. Unatego, 11 a.m.
    MONDAY, SEPTEMBER 16
    Richfield Springs at Gilbertsville-Mt. Upton, 4:30 p.m.
    Duanesburg at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    TUESDAY, SEPTEMBER 17
    Herkimer at Dolgeville, 4:30 p.m.
    Cooperstown at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Poland at Oriskany, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Adirondack, 4:30 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 18
    Richfield Springs at Franklin, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Mekeel Christian Academy, 4:30 p.m.
    Hamilton Optimist Tournament (Poland competing)
    THURSDAY, SEPTEMBER 19
    Page 2 of 3 - Dolgeville at Little Falls, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Herkimer, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Remsen, 4:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Cooperstown, 4:30 p.m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 21
    Little Falls at Morrisville-Eaton, 11 a.m.
    Schenevus at Richfield Springs, 11 a.m.
    Frankfort-Schuyler at Mt. Markham, 11 a.m.
    Herkimer at Central Valley Academy, 11:30 a.m.
    Schoharie Tournament (Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville and Unatego competing)
    Hamilton Optimist Tournament (Poland competing)
    MONDAY, SEPTEMBER 23
    West Canada Valley at Fort Plain, 4:30 p.m.
    Sharon Springs at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 or 7 p.m.
    TUESDAY, SEPTEMBER 24
    Herkimer at Little Falls, 4:30 p.m.
    Richfield Springs at Morris, 4:30 p.m.
    Dolgeville at Cooperstown, 4:30 p.m.
    West Canda Valley at Frankfort-Schuyler, 4:30 p.m.
    Oriskany at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Poland at Old Forge, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Clinton, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Catholic Central, 4:45 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 25
    Sharon Springs at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    THURSDAY, SEPTEMBER 26
    Little Falls at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Old Forge at Dolgeville, 4:30 p.m.
    Waterville at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Poland, 4:30 p.m.
    Cooperstown at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Adirondack at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    FRIDAY, SEPTEMBER 27
    Middleburgh at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 28
    Mt. Markham at Frankfort-Schuyler, 10 a.m.
    Westmoreland at Dolgeville, 11 a.m.
    Poland vs. McGraw at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    Richfield Springs at Laurens, 2 p.m.
    TUESDAY, OCTOBER 1
    Cooperstown at Little Falls, 4:30 p.m.
    Dolgeville at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Old Forge, 4:30 p.m.
    Poland at Remsen, 4:30 p.m.
    Richfield Springs at Milford, 5 p.m.
    Mt. Markham at Waterville, 6 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Herkimer, 7 p.m.
    Central Valley Academy at Canastota, 7 p.m.
    WEDNESDAY, OCTOBER 2
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Fort Plain, 4:30 p.m.
    THURSDAY, OCTOBER 3
    West Canada Valley at Little Falls, 4:30 p.m.
    Herkimer at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Poland at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Holland Patent, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Westmoreland, 4:30 p.m.
    Dolgeville at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    FRIDAY, OCTOBER 4
    Worcester at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    Poland at Vernon-Verona-Sherrill, 4:30 p.m.
    Page 3 of 3 - SATURDAY, OCTOBER 5
    Dolgeville at Remsen, 10 a.m.
    Westmoreland at Herkimer, 11 a.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 11 a.m.
    Richfield Springs at Sharon Springs, 2 p.m.
    MONDAY, OCTOBER 7
    Frankfort-Schuyler at Little Falls, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Oriskany at Poland, 4:30 p.m.
    Adirondack at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Hamilton at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7 p.m.
    WEDNESDAY, OCTOBER 9
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Galway, 4:15 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 4:30 p.m.
    Herkimer at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Remsen at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Sherburne-Earlville, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Morrisville-Eaton, 4:30 p.m.
    Cooperstown at Frankfort-Schuyler, 4:30 p.m.
    THURSDAY, OCTOBER 10
    Richfield Springs at Cherry Valley-Springfield, 4:30 p.m.
    FRIDAY, OCTOBER 11
    Central Valley Academy at Herkimer, 4:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Little Falls, 4:30 p.m.
    Fort Plain at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:15 or 7 p.m.
    SATURDAY, OCTOBER 12
    Richfield Sprigs at Scvhenevus, 11 a.m.
    Poland Columbus Day Tournament
    SUNDAY, OCTOBER 13
    Poland Columbus Day Tournament
    WEDNESDAY, OCTOBER 16
    Cooperstown at Dolgeville, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Oriskany, 4:30 p.m.
    Old Forge at Poland, 4:30 p.m.
    Clinton at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Little Falls at Herkimer, 6 p.m.
    Sauquoit Valley at Mt. Markham, 6 p.m.
    Northville at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 7 p.m.
    FRIDAY, OCTOBER 18
    Herkimer at Westmoreland, 4 p.m.
    Fort Plain at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Remsen, 4:30 p.m.
    Sauquoit Valley Tournament (Central Valley Academy competing)
    SATURDAY, OCTOBER 19
    Sauquoit Valley Tournament (Central Valley Academy competing)

        calendar