|
|
|
The Telegram
  • BOYS' SOCCER: 2013 Schedule

    • email print
      Comment
  • TUESDAY, SEPTEMBER 3
    Owen D. Young at Little Falls, 4:30 p.m.
    Richfield Springs at Milford, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Herkimer, 6 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 4
    Mt. Markham at Poland, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Mayfield, 7 p.m.
    THURSDAY, SEPTEMBER 5
    Owen D. Young at Sauquoit Valley, 4:30 p.m.
    Canastota at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Brothertown Optimist Tournament at Waterville: Herkimer vs. Brookfield, 5 p.m.; and Little Falls vs. Waterville, 7 p.m.
    FRIDAY, SEPTEMBER 6
    Richfield Springs at Worcester, 4:30 p.m.
    Mt. Markham Optimist Tournament (Central Valley Academy competing)
    SATURDAY, SEPTEMBER 7
    Westmoreland at Frankfort-Schuyler, 11:30 a.m.
    West Canada Valley Kickoff Tournament
    Brothertown Optimist Tournament at Waterville (Brookfield, Herkimer and Little Falls competing)
    Mt. Markham Optimist Tournament (Central Valley Academy competing)
    SUNDAY, SEPTEMBER 8
    West Canada Valley Kickoff Tournament: consolation, 11 a.m.; and championship, 3 p.m.
    MONDAY, SEPTEMBER 9
    Saratoga Catholic at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    TUESDAY, SEPTEMBER 10
    Old Forge at Little Falls, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Poland, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Herkimer at Westmoreland, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Adirondack, 4:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 11
    Richfield Springs at Cherry Valley-Springfield, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Canajoharie, 7 p.m.
    THURSDAY, SEPTEMBER 12
    West Canada Valley at Little Falls, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Remsen, 4:30 p.m.
    Poland at Westmoreland, 4:30 p.m.
    Herkimer at Old Forge, 4:30 p.m.
    Holland Patent at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Canastota at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    FRIDAY, SEPTEMBER 13
    Fort Plain at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 14
    Hamilton at Mt. Markham, 10 a.m.
    Herkimer at Poland, 11 a.m.
    MONDAY, SEPTEMBER 16
    Little Falls at Poland, 4:30 p.m.
    Cooperstown at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Gilbertsville-Mt. Upton at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Clinton, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Adirondack, 4:30 p.m.
    Northville at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Herkimer, 6 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 18
    Westmoreland at Little Falls, 4:30 p.m.
    Old Forge at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Franklin at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Sherburne-Earlville, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Remsen, 4:30 p.m.
    Galway at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    Holland Patent at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Page 2 of 3 - Hamilton Optimist Tournament (Poland competing)
    FRIDAY, SEPTEMBER 20
    Westmoreland at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Poland at Old Forge, 4:30 p.m.
    Waterville at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Cooperstown at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Clinton, 4:30 p.m.
    Duanesburg at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    Little Falls at Herkimer, 6 p.m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 21
    Schenevus at Richfield Springs, 1 p.m.
    Hamilton Optimist Tournament (Poland competing)
    MONDAY, SEPTEMBER 23
    Owen D. Young at Hamilton, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Frankfort-Schuyler, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Berne-Knox-Westerlo, 4:30 p.m.
    Herkimer at Camden, 6 p.m.
    Mt. Markham at Waterville, 7 p.m.
    TUESDAY, SEPTEMBER 24
    Morris at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    WEDNESDAY, SEPTEMBER 25
    Little Falls at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Sharon Springs, 4:30, p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    THURSDAY, SEPTEMBER 26
    Poland at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Camden, 4:30 p.m.
    FRIDAY, SEPTEMBER 27
    Little Falls at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Holland Patent at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Richfield Springs at Edmeston, 4:30 p.m.
    SATURDAY, SEPTEMBER 28
    Frankfort-Schuyler at Westmoreland, 10 a.m.
    Ricghfield Springs at Laurens, 4 p.m.
    MONDAY, SEPTEMBER 30
    Little Falls at Westmoreland, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Old Forge, 4:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Poland at Herkimer, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Canastota, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 4:30 p.m.
    Mekeel Christian Academy at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:30 p.m.
    TUESDAY, OCTOBER 1
    Milford at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    WEDNESDAY, OCTOBER 2
    Mayfield at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:15 p.m.
    Little Falls at Old Forge, 4:30 p.m.
    Poland at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Mt. Markham, 4:30 p.m.
    Adirondack at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Sherburne-Earlville, 4:30 p.m.
    Westmoreland at Herkimer, 6 p.m.
    FRIDAY, OCTOBER 4
    Remsen at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Richfield Springs at Worcester, 4:30 p.m.
    Westmoreland at Poland, 4:30 p.m.
    Old Forge at Herkimer, 4:30 p.m.
    Central Valley Academy at Holland Patent, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Canastota, 4:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Mt. Markham, 6 p.m.
    SATURDAY, OCTOBER 5
    Little Falls at West Canada Valley, 11 a.m.
    Richfield Springs at Sharon Springs, 4 p.m.
    MONDAY, OCTOBER 7
    Page 3 of 3 - Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Saratoga Catholic, 4:15 p.m.
    Cherry Valley-Springfield at Richfield Springs, 4:30 p.m.
    TUESDAY, OCTOBER 8
    West Canada Valley at Holland Patent, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Clinton at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Adirondack at Frankfort-Schuyler, 4:30 p.m.
    WEDNESDAY, OCTOBER 9
    Canajoharie at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 4:15 p.m.
    THURSDAY, OCTOBER 10
    Poland at Little Falls, 4:30 p.m.
    Herkimer at West Canada Valley, 4:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Central Valley Academy, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Holland Patent, 4:30 p.m.
    Remsen at Mt. Markham, 6 p.m.
    FRIDAY, OCTOBER 11
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Fort Plain, 4:15 p.m.
    SATURDAY, OCTOBER 12
    Cooperstown at Little Falls, 11 a.m.
    Richfield Springs at Schenevus, 1 p.m.
    Camden at Central Valley Academy, 11 a.m.
    DeRuyter at Poland, 4 p.m.
    SUNDAY, OCTOBER 13
    Holland Patent at Poland, noon
    TUESDAY, OCTOBER 15
    Herkimer at Little Falls, 4:30 p.m.
    West Canada Valley at Westmoreland, 4:30 p.m.
    Old Forge at Poland, 4:30 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 4:30 p.m.
    Owen D. Young at Waterville, 6 p.m.
    Clinton at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    WEDNESDAY, OCTOBER 16
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Northville, 4:15 p.m.
    THURSDAY, OCTOBER 17
    West Canada Valley at Vernon-Verona-Sherrill, 4:30 p.m.
    Hamilton at Owen D. Young, 4:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Central Valley Academy, 6 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 6 p.m.
    FRIDAY, OCTOBER 18
    Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville at Galway, 4:15 p.m.

        calendar