|
|
|
The Telegram
  • GIRLS' CROSS COUNTRY ROUNDUP: Remsen runners finish 1-2 at CVA

    • email print
  • ILION, N.Y. — Remsen runners Anna Roberts and Makenna Cooley finished 1-2 Wednesday at Central Valley Academy’s four-team dual meet.
    Poland teammates Tara Seigle and Shiane Irwin placed third and fourth with Central Valley Academy’s top two runners, Sadie Lincourt and Dana Juby, placing fifth and sixth.
    Shannon Booth and Andrea Zutter joined Juby and Lincourt in the top 10 and the Thunder swept its dual against New York Mills, Poland and the incomplete Remsen lineup.
    TEAM SCORES
    Central Valley Academy 18, New York Mills 45
    Central Valley Academy 25, Poland 35
    Poland 20, New York Mills 39
    Remsen incomplete
    TOP 10 INDIVIDUALS
    1, Anna Roberts (Remsen), 21:52
    2, Makenna Cooley (Remsen), 22:01
    3, Tara Seigle (Poland), 22:42
    4, Shiane Irwin (Poland), 22:48
    5, Sadie Lincourt (Central Valley Academy), 22:50
    6, Dana Juby (Central Valley Academy), 23:56
    7, Emily DeVenezia (Remsen), 24:41
    8, Adrianna Perretta (New York Mills), 25:02
    9, Shannon Booth (Central Valley Academy), 25:33
    10, Andrea Zutter (Central Valley Academy), 25:35
    HAMILTON MEET
    HAMILTON, N.Y. — Hamilton Emerald Knight Sage Hurta was more than a minute faster than her closest challenger on her home course Wednesday.
    Hurta ran the 4.2-kilometer Colgate University trails course in 16:48 with Sauquoit Valley’s Marissa Jones running second in 17:57.
    Jones’ teammates Jenna Kondzielawa and Andrea George finished third and fourth to help the Indians defeat Hamilton, the only other complete team, in a dual. Mt. Markham, Old Forge, Sherburne-Earlville and Waterville also entered runners.
    Sauquoit Valley had six of the top 10 finishers.
    TEAM SCORES
    Sauquoit Valley 22 Hamilton 36
    Sherburne-Earlville 9 Mt. Markham 12
    Waterville 6, Sherburne-Earlville 15
    Mt. Markham, Old Forge, Sherburne-Earlville and Waterville incomplete
    TOP 10 INDIVIDUALS
    1, Sage Hurta (Hamilton), 16:48
    2, Marissa Jones (Sauquoit Valley), 17:57
    3, Jenna Kondzielawa (Sauquoit Valley), 19:09
    4, Andrea George (Sauquoit Valley), 19:11
    5, Clara Lemal-Brown (Hamilton), 19:50
    6, Julie Slocum (Waterville), 20:00
    7, Veronika Lyubezhanin (Sauquoit Valley), 20:02
    8, Summer Gough (Hamilton), 20:15
    9, Hayley Mielnicki (Sauquoit Valley), 20:21
    10, Violet Sciblor (Sauquoit Valley), 20:26

        calendar