|
|
|
The Telegram
  • WRESTLING: Thunder wins Leo J. Sammon Tournament

    • email print
      Comment
  • ILION, N.Y. — The Central Valley Academy Thunder added the Leo J. Sammon Jr. Memorial Tournament to its impressive collection of victories Saturday, topping a field of 14 teams at Ilion’s 39th annual event.
    Five Thunder grapplers won individual titles as Central Valley Academy notched its fourth tournament championship of the season. The Thunder finished with 283 1/2 points to runner-up and defending champion Indian River’s 175. Norwich (164 1/2 points), Dolgeville (141 1/2) and Lowville Academy (93 1/2) rounded out the top five teams in the point standings with Mt. Markham seventh, Canajoharie/Fort Plain ninth and Little Falls 11th.
    Central Valley Academy has also won the Valley Duals, Lewis County Duals and Center States League Tournament this season.
    The Thunder’s individual champions were C.J. Walz at 99 pounds, Tanner Cook at 106, John Mazza at 145, Landry Cook at 195 and Brandon Yager at 285. Andrew Coffin, Laken Cook, Gavin Goldsmith, Tim Rathbun and Zakk Zuranski were second-place finishers as Central Valley Academy sent wrestlers to the finals in 10 of the 15 classes.
    Walz was a 7-2 winner over top seed Ty Riffanburg of Norwich in his title bout. Mazza also ousted a No. 1 seed when he defeated Dolgeville’s Ben Nastovski 5-3. Tanner and Landry Cook were No. 1 seeds; Tanner won a 4-2 decision against Tucker Amato of Indian River and Landry pinned Lowville Academy’s A.J. Thomas in 88 seconds. Yager, also a top seed, needed 1:01 to score a fall against Kashaun Cyrus of Rome Free Academy in his title bout.
    Laken Cook finished on the short end of an 8-4 score in his 138-pound final against Norwich’s Tristan Riffanburg. Both wrestlers entered the tournament with perfect records, Riffanburg at 19-0 and Cook at 16-0.
    Three other wrestlers entered the tournament with unblemished records. Rome Free Academy’s Dandre Norman and Norwich’s Frank Garcia won titles at 120 and 152 pounds, respectively. Canajoharie/Fort Plain’s Troy DeBlock was pinned in the 132-pound semifinals by Coffin who was, in turn, pinned by Mt. Markham Mustang Tanner Christian in the title bout.
    Indian River and Norwich each had three individual champions and Dolgeville had two. Kasey Foster pinned Zuranski in the 182-pound final for Dolgeville and Richard Lyon scored a technical fall against Rathbun at 160; the Blue Devils also sent Noah Handy and Triston Engle to the finals.
    Christian was joined in the finals by Mt. Markham teammate Aspen Effner who was pinned by Stefan Colbert from Indian River at 113 pounds.
    Other champions were Indian River’s Nick Toutant at 126 pounds and Sonny McPherson at 170, and Norwich’s Brad Chesbro at 220.
    Central Valley Academy had top six finishes in all 15 weight classes.
    The Thunder has a dual meet at home Tuesday against Holland Patent and another on the road Thursday in Dolgeville. Dolgeville and Mt. Markham are home Tuesday for meets against Whitesboro and Poland, respectively, while Little Falls travels to Oneida.
    Page 2 of 3 - TEAM PONT STANDINGS
    1, Central Valley Academy 283 1/2
    2, Indian River 175
    3, Norwich 164 1/2
    4, Dolgeville 141 1/2
    5, Lowville Academy 93 1/2
    6, Rome Free Academy 89
    7, Mt Markham 84
    8, Copenhagen 71
    9, Canajoharie/Fort Plain 61
    10, Watertown 47
    11, Little Falls 43
    12, South Lewis 42
    13, Beaver River 36
    14, Berne-Knox-Westerlo 34
    MOST OUTSTANDING WRESTLER
    Tristan Rifanburg (Norwich)
    99 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — C.J. Walz (Central Valley Academy) decisioned Ty Rifanburg (Norwich), 7-2.
    CONSOLATION — Isaiah Roes (Lowville Academy) pinned Weston Gray (Indian River), 1:51.
    FIFTH PLACE — Tim Hazzard (Canajoharie/Fort Plain) decisioned Jake Galster (Copenhagen), 7-0.
    106 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Tanner Cook (Central Valley Academy) decisioned Tucker Amato (Indian River), 4-2.
    CONSOLATION — Dalen Geislinger (Norwich) defaeted Jon Payack (Canajoharie/Fort Plain) by forfeit.
    FIFTH PLACE — Brent Millard (Lowville Academy) decisioned Neiko Scarano (Little Falls), 6-0.
    113 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Stefan Colbert (Indian River) pinned Aspen Effner (Mt. Markham), 4:33.
    CONSOLATION — Travis Edwards (Beaver River) decisioned Hunter Shaut (Central Valley Academy), 4-2, overtime.
    FIFTH PLACE — Tyler Widrick (Lowville Academy) pinned Tyler Spann (South Lewis), 2:14.
    120 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Dandre Norman (Rome Free Academy) decisioned Noah Handy (Dolgeville), 8-5.
    CONSOLATION — Cole Rifanburg (Norwich) decisioned David Bardo (Central Valley Academy), 6-2.
    FIFTH PLACE — Garrett Putnam (Indian River) pinned Shane Wormuth (Mt. Markham), 2:22.
    126 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Nicholas Toutant (Indian River) pinned Zach Hunt (Watertown), 1:33.
    CONSOLATION — Carter Hubbard (Norwich) defeated Stephen Gross (Dolgeville) by forfeit.
    FIFTH PLACE — Caleb Mayer (Lowville Academy) pinned James Lape (Central Valley Academy), :52.
    132 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Tanner Christian (Mt. Markham) pinned Andrew Coffin (Central Valley Academy), 3:38.
    CONSOLATION — Brenden Jacobs (Copenhagen) defeated Bradley Curry (Lowville Academy) by major decision, 12-0.
    FIFTH PLACE — Devin Dawley (Little Falls) defeated Troy DeBlock (Canajoharie/Fort Plain) by injury default.
    138 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Tristan Rifanburg (Norwich) decisioned Laken Cook (Central Valley Academy), 8-4.
    CONSOLATION — Gordon Trahan (Canajoharie/Fort Plain) pinned Raymond Spencer (Lowville Academy), 3:19.
    FIFTH PLACE — Desean Williams (Watertown) pinned Travis Clarke (Copenhagen), 2:17.
    145 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — John Mazza (Central Valley Academy) decisioned Ben Nastovski (Dolgeville), 5-3.
    CONSOLATION — Dylan Crowder (Indian River) decisioned Sean Rood (Little Falls), 9-2.
    FIFTH PLACE — Joe Maugeri (Mt. Markham) pinned Tim Strouse (Rome Free Academy), 2:21.
    152 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Frank Garcia (Norwich) pinned Gavin Goldsmith (Central Valley Academy), 2:14.
    CONSOLATION — Ian Nagle (Dolgeville) decisioned Brandon Kilpatrick (Rome Free Academy), 4-3, overtime.
    FIFTH PLACE — Abraham Gingerich (Copenhagen) defeated Morgan Seller (Beaver River) by forfeit.
    160 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Richard Lyon (Dolgeville) defeated Tim Rathbun (Central Valley Academy) by technical fall, 4:49.
    CONSOLATION — Dominic Woodmansee (Berne-Knox-Westerlo) pinned Brian Stapleton (Rome Free Academy), 4:39.
    Page 3 of 3 - FIFTH PLACE — McCaffrey Carroll (Copenhagen) pinned Christopher Davis (Indian River), 2:41.
    170 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Sonny McPherson (Indian River) decisioned Triston Engle (Dolgeville), 6-4.
    CONSOLATION — Nate Case (Central Valley Academy) pinned Lane Zehr (Beaver River), 4:45.
    FIFTH PLACE — Colton Langille (Norwich).
    182 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Kasey Foster (Dolgeville) pinned Zakk Zuranski (Central Valley Academy), 3:27.
    CONSOLATION — Brett Barnes (Rome Free Academy) decisioned Sam Geraldi (Berne-Knox-Westerlo), 5-0.
    FIFTH PLACE — Jacob Perone (Norwich) pinned Andrew Davis (Indian River), 1:53.
    195 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Landry Cook (Central Valley Academy) pinned A.J. Thomas (Lowville Academy), 1:28.
    CONSOLATION — Jacob Eisel (Copenhagen) pinned Tyler Woodard (Watertown), 2:14.
    FIFTH PLACE — Collin Peragine (Berne-Knox-Westerlo).
    220 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Bradley Chesebro (Norwich) pinned Thomas Randall (South Lewis), 5:52.
    CONSOLATION — Jonah Raydo (Indian River) pinned Jesse Hendrick (Central Valley Academy), 4:38.
    FIFTH PLACE — Sier Ferrell (Mt. Markham) pinned Dan Eisel (Copenhagen), :57.
    285 POUNDS
    CHAMPIONSHIP — Brandon Yager (Central Valley Academy) pinned KaShaun Cyrus (Rome Free Academy), 1:01.
    CONSOLATION — Nathan Osborne (South Lewis) pinned Geoff Roberts (Mt. Markham), 1:35.
    FIFTH PLACE — Trent DeBlock (Canajoharie/Fort Plain) pinned Dylan Ashwood (Indian River), 1:24.

        calendar