|
|
|
The Telegram
  • BOYS' TRACK AND FIELD ROUNDUP: Indians defeat Golden Knights

    • email print
      Comment
  • NEWPORT, N.Y. — The West Canada Valley Indians dominated Holland Patent in the field events Thursday and defeated the Golden Knights 113-28.
    Anthony Minasi, Riley Synenki and Sean Sowich combined to win five of the six field events and West Canada Valley swept the scoring in the long and triple jumps and the throwing events. Minasi, who also won the 110- and 400-meter hurdles, beat Synenki in the long jump; Synenki won the triple and high jumps; and Sowich won the shot put and discus.
    On the track, the Indians won all three relays and had individual wins in the 100-meter dash (Treyten Borden), 400 meters (Eric Vilovchik) and 1,600 meters (Tyler Wright).
    Barrett Celecki won the 800- and 3,200-meter races for Holland Patent.
    WEST CANADA VALLEY 113, HOLLAND PATENT 28
    100 METERS — 1, Borden (West Canada Valley), 11.9 seconds. 2, Muha (Holland Patent), 12.1. 3, Zbytniewski (West Canada Valley), 12.2.
    200 METERS — 1, Herkel (Holland Patent), 24.5 seconds. 2, Zbytniewski (West Canada Valley), 24.8. 3, Muha (Holland Patent), 25.6.
    400 METERS — 1, Vilovchik (West Canada Valley), 56.2 seconds. 2, Zayachek (Holland Patent), 57.0. 3, Carney (West Canada Valley), 58.3.
    800 METERS — 1, Celecki (Holland Patent), 2:08.9. 2, Szczesniak (West Canada Valley), 2:12.0. 3, Celeki (Holland Patent), 2:22.5.
    1,600 METERS — 1, Wright (West Canada Valley), 5:00.8. 2, Barrett (Holland Patent), 5:01.6. 3, Zayachek (Holland Patent), 5:03.7.
    3,200 METERS — 1, Celecki (Holland Patent), 10:56.2. 2, Wright (West Canada Valley), 11:43.8. 3, Brunet (Holland Patent), 11:45.9.
    110 HURDLES — 1, Minasi (West Canada Valley), 16.5 seconds. 2, Borden (West Canada Valley), 17.1. 3, Sheppard (Holland Patent), 17.8.
    400 HURDLES — 1, Minasi (West Canada Valley), 1:04.7. 2, Minasi (West Canada Valley), 1:05.5. 3, Butler (West Canada Valley), 1:06.6.
    400 RELAY — 1, West Canada Valley (Zbytniewski, Congdon, Vilovchik, Borden), 47.3 seconds. 2, Holland Patent (Muha, M.Herkel, Dorsino, Luttrell), 48.5.
    1,600 RELAY — 1, West Canada Valley (Szczesniak, Congdon, Comins, Vilovchik), 3:49.5. 2, Holland Patent (Zayachek, Scheible, C.Celecki, A.Herkel), 3:49.8.
    3,200 RELAY — 1, West Canada Valley (Congdon, Brindisi, Wright, Szczesniak), 8:58.6. 2, Holland Patent (C.Celecki, B.Celecki, A.Herkel, M.Herkel), 9:25.9.
    LONG JUMP — 1, Minasi (West Canada Valley), 19 feet-7 inches. 2, Synenki (West Canada Valley), 19-3. 3, Scalise (West Canada Valley), 17-3 1/2.
    TRIPLE JUMP — 1, Synenki (West Canada Valley), 41 feet-7 inches. 2, Minasi (West Canada Valley), 38-5. 3, Scalise (West Canada Valley), 35-5.
    HIGH JUMP — 1, Synenki (West Canada Valley), 5 feet-8 inches. 2, Herkel (Holland Patent), 5-6. 3, Butler (West Canada Valley), 5-2.
    POLE VAULT — 1, Tucker Ofalt (Holland Patent), 10 feet. 2, Tanner Ofalt (Holland Patent), 10-0. 3, T.Harvey (West Canada Valley), 10-0.
    SHOT PUT — 1, Sowich (West Canada Valley), 38 feet-3 inches. 2, Synenki (West Canada Valley), 37-3. 3, Lilley (West Canada Valley), 34-4.
    DISCUS — 1, Sowich (West Canada Valley), 105 feet-9 inches. 2, Lilley (West Canada Valley), 109-5 1/2. 3, Gorinshek (West Canada Valley), 100-9.
    CLINTON 99
    HERKIMER 42
    EAST HERKIMER, N.Y. — Nick Williams, Liam Pierce and Jack Yaworsky combined to win 10 individual events for Clinton Thursday in the Warriors’ 99-42 victory over the Herkimer Magicians.
    Austin Mills doubled for Herkimer in the throwing events, winning the shot put and discus competition. Brennen Thompson added a win in the 100-meter dash and the Magicians’ four-by-100-meter relay team was also a winner.
    Page 2 of 2 - Williams swept his four individual events, winning the long and triple jumps and the 200- and 400-meter runs. Yaworsky won the 800-, 1,600- and 3,200-meter races and ran a leg of the winning four-by-800-meter relay. Pierce won both hurdling events and the pole vault.
    CLINTON 99, HERKIMER 42
    100 METERS — 1, Thompson (Herkimer), 12.4 seconds. 2, Espinal (Clinton), 12.6. 3, Mills (Herkimer), 12.7.
    200 METERS — 1, Williams (Clinton), 24.5 seconds. 2, Espinal (Clinton), 25.3. 3, Thompson (Herkimer), 25.5.
    400 METERS — 1, Williams (Clinton), 56.1 seconds. 2, Schlosser (Clinton), 57.0. 3, Gage (Herkimer), 57.9.
    800 METERS — 1, Yaworsky (Clinton), 2:13.9. 2, Lanza (Herkimer), 2:15.7. 3, Kulpa (Clinton), 2:16.0.
    1,600 METERS — 1, Yaworsky (Clinton), 4:50.9. 2, Kulpa (Clinton), 5:08.4. 3, Cady (Herkimer), 4:21.4.
    3,200 METERS — 1, Yaworsky (Clinton), 10:26.8. 2, Cady (Herkimer), 11:21.3. 3, Premer (Clinton), 11:51.3.
    110 HURDLES — 1, Pierce (Clinton), 17.5 seconds. Decker (Herkimer), 17.9. 3, Petreinis (Clinton), 18.6.
    400 HURDLES — 1, Pierce (Clinton), 1:03.7. 2, Acker (Herkimer), 1:07.9. 3, Ciccltinelli (Clinton), 1:10.0.
    400 RELAY — 1, Herkimer (Aceto, Mills, Chilelli, Thompson), 48.1 seconds.
    1,600 RELAY — Clinton (Rojo, Schlosser, Petrickis, Cicchinelli), 3:54.3.
    3,200 RELAY — 1, Clinton (Rojo, Kulpa, Schlossser, Yaworsky), 10:07.0.
    LONG JUMP — 1, Williams (Clinton), 18 feet-4 inches. 2, Jarrett (Clinton), 17-2. 3, Shepardson (Herkimer), 16-4.
    TRIPLE JUMP — 1, Williams (Clinton), 39 feet-10 inches. 2, Jarrett (Clinton), 37-8. Herkimer, Acker (Herkimer), 35-11.
    HIGH JUMP — 1, Jarrett (Clinton), 5 feet-4 inches. 2, Cicchinelli (Clinton), 4-10. 3, Espinal (Clinton), 4-10.
    POLE VAULT — 1, Pierce (Clinton), 11 feet. 2, Crosley (Clinton), 9-6. 3, Barrett (Clinton), 9-0.
    SHOT PUT — 1, Mills (Herkimer), 45 feet-9 inches. 2, Moquin (Clinton), 38-0. 3, Napolitano (Herkimer), 37-10.
    DISCUS — 1, Mills (Herkimer), 122 feet-5 inches. 2, Thompson (Herkimer), 121-10. 3, Moquin (Clinton), 108-8.
    MILFORD MEET
    MILFORD, N.Y. — Nate Johnson had the lone event win for Richfield Springs Thursday at a four-team meet hosted by Milford.
    Johnson placed first for the Indians in the high jump.
    Downsville won the team competition at the meet with Richfield Springs finishing second ahead of Stamford and Milford.
    DOWNSVILLE 77 1/2, RICHFIELD SPRINGS 48, STAMFORD 45, MILFORD 27 1/2
    100 METERS — Antonio Gomes (Downsville), 11.5 seconds.
    200 METERS — Antonio Gomes (Downsville), 23.1 seconds.
    400 METERS — Storm Shave (Stamford), 55.4 seconds.
    800 METERS — Ken Ward (Stamford), 2:26.8.
    1,600 METERS — Colby Fancher (Stamford), 5:44.0.
    3,200 METERS — Billy Smith (Downsville), 12:04.0.
    110 HURDLES — n/a.
    400 HURDLES — Johnathan White (Downsville), 1:19.0.
    400 RELAY — Downsville (Byington, Steele, Daul, Dominguez), 53.2 seconds.
    1,600 RELAY — Downsville (Gomes, Lunn, Steele, Towsley), 4:01.0.
    3,200 RELAY — Downsville (Towsley, Towsley, Eppich, Gales), 10:55.2.
    LONG JUMP — Storm Shave (Stamford), 18 feet-5 inches.
    TRIPLE JUMP — Paul VanWarner (Milford), 36 feet-3 inches.
    HIGH JUMP — Nate Johnson (Richfield Springs), 5 feet-8 inches.
    POLE VAULT — n/a.
    SHOT PUT — Chance Byington (Downsville), 38 feet-7 inches.
    DISCUS — Will Wilcox (Milford), 100 feet.

        calendar