|
|
|
The Telegram
  • AREA SCHEDULE

  • Schedule for area sporting events. (updated January 14)

    • email print
  • MONDAY, JANUARY 14

    BOYS' BASKETBALL
    Ray Clement Holiday Tournament (rescheduled from December 29): championship, Edmeston at Mohawk, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Canastota, 7 p.m.
    Owen D. Young at New York Mills, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Little Falls, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Adirondack, 6 p.m.
    Mayfield at St. Johnsville (rescheduled from January 11), 7:30 p.m.
    BOWLING
    Waterville at Frankfort-Schuyler (rescheduled from January 3), 4 p.m. (Thurston Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mohawk at Oppenheim-Ephratah, 6 p.m.
    Sauquoit Valley at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Waterville at Herkimer, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Westmoreland, 7 p.m.
    Little Falls at New York Mills, 7 p.m.
    Dolgeville at Holland Patent, 7 p.m.
    TUESDAY, JANUARY 15
    BOYS' BASKETBALL
    Holland Patent at Camden, 7 p.m.
    Northville at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Fort Plain, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Adirondack at Old Forge, 6 p.m.
    Otselic Valley at Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Westmoreland, 6 p.m.
    Milford at Richfield Springs, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Ilion, 7:30 p.m.
    Holland Patent at Little Falls, 7:30 p.m.
    Clinton at Waterville, 7:30 p.m/.
    Sherburne-Earlville at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Mohawk at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Oriskany at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Poland at Stockbridge Valley, 7:30 p.m.
    Hamilton at New York Mills, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Columbia-Greene Community College, 6 p.m.
    BOWLING
    Herkimer at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Frankfort-Schuyler at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Holland Patent at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Canastota at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Sauquoit Valley at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    Clinton at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Vernon-Verona-Sherrill at Canastota, 7 p.m.
    Westmoreland at Ilion, 7 p.m.
    Little Falls at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Mt. Markham at Herkimer, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Chittenango at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    WRESTLING
    Little Falls at Mt. Markham, 6 p.m.
    Page 2 of 12 - Herkimer/Sauquoit Valley at Poland, 6 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Mohawk, 6 p.m.
    New Hartford at Dolgeville, 6 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 6 p.m.
    Adirondack at Canastota, 6 p.m.
    Rome Free Academy at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Camden at Morrisville-Eaton, 6 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 16
    BOYS' BASKETBALL
    Richfield Springs at Milford, 7 p.m.
    Waterville at Clinton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Adirondack at Old Forge, 7:30 p.m.
    Mohawk at Ilion, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Oriskany, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Canastota at Herkimer, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schyler at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Northville, 6 p.m.
    Fort Plain at Canajoharie, 7 p.m.
    Camden at Canastota, 7 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Columbia-Greene Community College, 3 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Old Forge at Owen D. Young, 6 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Cooperstown, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Clinton, 7 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 7 p.m.
    Canastota at Adirondack, 7 p.m.
    New York Mills at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    Westmoreland at Remsen, 7 p.m.
    Mohawk at Little Falls, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Waterville, 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 17
    GIRLS' BASKETBALL
    Oriskany at Westmoreland, 6 p.m.
    Poland at Old Forge, 6 p.m.
    Madison at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Holland Patent at Clinton, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    West Canada Valley at Little Falls, 7:30 p.m.
    Hamilton at Waterville, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Mohawk (rescheduled for January 18)
    BOWLING
    Cooperstown at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Little Falls at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Sherburne-Earlville at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Sauquoit Valley at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Frankfort-Schuyler at Herkimer (rescheduled for January 18)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Mt. Markham, 7 p.m.
    Herkimer at Little Falls, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Ilion, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Frankfort-Schuyler (rescheduled from January 18), 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Holland Patent, 7 p.m.
    WRESTLING
    Page 3 of 12 - Whitesboro at Herkimer/Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Poland at Mt. Markham, 6 p.m.
    Little Falls at Cooperstown, 6 p.m.
    Mohawk at Ilion, 6 p.m.
    Dolgeville at Holland Patent, 6 p.m.
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Canastota, 7 p.m.
    FRIDAY, JANUARY 18
    BOYS' BASKETBALL
    Ilion at Canastota, 7 p.m.
    Cherry Valley-Springfield at Richfield Springs, 7 p.m.
    Holland Patent at Clinton, 7 p.m.
    Dolgeville at Mohawk, 7:30 p.m. (times change)
    Galway at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Little Falls, 7:30 p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Poland, 7:30 p.m.
    Old Forge at Oriskany, 7:30 p.m.
    Remsen at New York Mills, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Waterville, 7:30 p.m.
    Hamilton at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Mayfield, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Dolgeville at Mohawk (rescheduled from January 17), 6 p.m.
    Richfield Springs at Cherry Valley-Springfield, 7 p.m.
    St. Johnsville at Galway, 7:30 p.m.
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Mayfield at Canajoharie, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Waterville at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    Frankfort-Schuyler at Herkimer (rescheduled from January 17), 4 p,m. (State Bowling Center)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Owen D. Young at Remsen, 6 p.m.
    Clinton at Canastota, 7 p.m.
    Adirondack at Ilion, 7 p.m.
    Hamilton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7 p.m.
    Westmoreland at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    New York Mills at Old Forge, 7 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler (rescheduled for January 17)
    SATURDAY, JANUARY 19
    BOYS' BASKETBALL
    Dick White Holiday Tournament at Cooperstown (rescheduled from December 29): consolation, Cooperstown vs. Cobleskill-Richmondville, 6 p.m.; and championship, Fort Plain vs. Sidney, 7:30 p.m.
    Coach Cutspec Tournament: Dolgeville at St. Johnsville (rescheduled from December 29), 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Stockbridge Valley, 11 a.m.
    Little Falls at Ilion, 1:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Otselic Valley, 4 p.m.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7:30 p.m.
    Old Forge at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Juggler Classic at Utica-Notre Dame (Holland Patent competing)
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Hudson Valley Community College, 3 p.m.
    Page 4 of 12 - WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Hudson Valley Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at Erie Community College
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Westmoreland, 1 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    New York Mills at Clinton, 1 p.m.
    Mt. Markham Tournament
    Dolgeville Junior Varsity Tournament
    WRESTLING
    Laker Duals at Skaneateles (Herkimer/Sauquoit Valley, Auburn, Oneida and Tully competing)
    Section III Dual Meet Tournament at Cicero-North Syracuse (Holland Patent, Adirondack, Baldwinsville, Canastota, Carthage, Central Square, Cortland, Fulton, General Brown, Hannibal, Indian River, Phoenix and South Jefferson competing)
    SUNDAY, JANUARY 20
    GIRLS' BASKETBALL
    Juggler Classic at Utica-Notre Dame (Holland Patent competing)
    BOWLING
    Hawk Invitational (Herkimer County Community College competing) at Mohawk Valley Community College
    TUESDAY, JANUARY 22
    BOYS' BASKETBALL
    Morrisville-Eaton at Waterville, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Old Forge at Adirondack, 7:30 p.m.
    Hamilton at Madison, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Oriskany at Hamilton, 6:30 p.m.
    Richfield Springs at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Hudson Valley Community College, 3 p.m.
    Canastota at Vernon-Verona-Sherrill, 4 p.m. (CAC Clubhouse)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Chittenango at Herkimer, 7 p.m.
    WRESTLING
    Herkimer/Sauquoit Valley at Little Falls, 6 p.m.
    Oneida at Poland, 6 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Holland Patent at Rome Free Academy, 6 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 23
    BOYS' BASKETBALL
    Schoharie at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Ilion at Canastota, 7 p.m.
    Little Falls at Holland Patent, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College, 7 p.m.
    BOWLING
    Waterville at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Sauquoit Valley at Cooperstown, 7 p.m.
    Holland Patent at Camden, 7 p.m.
    Waterville at Brookfield, 7 p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler (rescheduled from January 11), 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 24
    BOYS' BASKETBALL
    Westmoreland at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Page 5 of 12 - Ilion at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Little Falls at Waterville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Madison at Hamilton, 6:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Herkimer, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Oriskany, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Clinton  at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at SUNY-Delhi
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Ilion, 7 p.m.
    Adirondack at Remsen, 7 p.m.
    WRESTLING
    Ilion at Rome Free Academy, 5:30 p.m.
    Hannibal at Canastota, 7 p.m.
    FRIDAY, JANUARY 25
    BOYS' BASKETBALL
    Laurens at Richfield Springs, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Clinton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 7 p.m.
    St. Johnsville at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    Fort Plain at Northville, 7:30 p.m.
    Canastota at Adirondack, 7:30 p.m.
    Herkimer at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Oriskany at Remsen, 7:30 p.m.
    Poland at Old Forge, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Owen D. Young, 7:30 p.m. (site change)
    Galway at Canajoharie, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Northville at Fort Plain, 6 p.m.
    Richfield Springs at Laurens, 7 p.m.
    Holland Patent at Rome Free Academy, 7 p.m.
    Saratoga Catholic at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canastota at Adirondack, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Galway, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Delhi, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Delhi, 5 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Chittenango at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Ilion at Herkimer, 7 p.m.
    Little Falls at Mt. Markham, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    New York Mills at Hamilton, 6 p.m.
    Waterville at Mohawk, 6 p.m.
    Sherburne-Earlville at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Mt. Markham at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Westmoreland, 7 p.m.
    Owen D. Young at Little Falls, 7 p.m.
    Rome Free Academy at Canastota, 7:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Brookfield, 7:35 p.m.
    SATURDAY, JANUARY 26
    BOYS' BASKETBALL
    Mohawk at Little Falls, 1 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at New York Mills, 7 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Madison at Oriskany, 2:30 p.m.
    Page 6 of 12 - Old Forge at Westmoreland, 6 p.m.
    Rome Catholic at New York Mills, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Blue and Orange Invite (Herkimer County Community College competing) at Westchester Community College, 10 a.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Frankfort-Schuyler Tournament (Herkimer, Ilion and Westmoreland competing)
    Cooperstown Tournament (Owen D. Young, Stockbridge Valley, Jordan-Elbridge and Blessed Virgin Mary Academy competing)
    WRESTLING
    Center State Conference Tournament at Rome Free Academy
    SUNDAY, JANUARY 27
    MEN’S BASKETBALL
    Corning Community College at Herkimer County Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Corning Community College at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    MONDAY, JANUARY 28
    BOYS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Brookfield, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Richfield Springs (rescheduled from December 27), 7 p.m.
    Canastota at Oneida, 7 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at Canastota, 5:30 p.m.
    Oneida at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Coopertsown at Hamilton, 6 p.m.
    Herkimer at Mohawk, 6 p.m.
    Waterville at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Clinton at Adirondack, 7 p.m.
    Canastota at Holland Patent, 7 p.m.
    Ilion at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    New York Mills at Owen D. Young, 7 p.m.
    Old Forge at Westmoreland, 7 p.m.
    Remsen at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 7 p.m.
    TUESDAY, JANUARY 29
    BOYS' BASKETBALL
    Worcester at Richfield Springs, 7 p.m.
    Westmoreland at Camden, 7 p.m.
    Saratoga Catholic at Fort Plain, 7:30 p.m.
    St. Johnsville at Canajoharie, 7:30 p.m. (tentative)
    GIRLS' BASKETBALL
    New York Mills at Old Forge, 6 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 6:30 p.m.
    Oriskany at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Clinton, 7 p.m.
    Cooperstown at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Herkimer at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Mohawk at Little Falls, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Waterville, 7:30 p.m.
    Poland at Madison, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Fulton-Montgomery Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Mohawk Valley Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    Page 7 of 12 - BOWLING
    Cooperstown at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Ilion at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Frankfort-Schuyler at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Waterville at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    New York Mills at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Sauquoit Valley at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Ilion, 7 p.m.
    Herkimer at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Canastota at Westmoreland, 7 p.m.
    WRESTLING
    Mt. Markham and Unatego at Cooperstown, 6 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 30
    BOYS' BASKETBALL
    Clinton at Canastota, 7 p.m.
    Mohawk at West Canada Valley, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    St. Johnsville at Canajoharie, 7:30 p.m. (tentative)
    Sherburne-Earlville at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Adirondack at Ilion, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7:30 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Oriskany, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at New York Mills, 7:30 p.m.
    Old Forge at Remsen, 7:30 p.m.
    Hamilton at Waterville, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Fort Plain at Saratoga Catholic, 6 p.m.
    Richfield Springs at Worcester, 7 p.m.
    Canajoharie at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at SUNY-Adirondack, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Oneida at Canastota, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, 6 p.m.
    Hamilton at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m/
    Herkimer at Little Falls, 7 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 7 p.m.
    Cooperstown at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 7 p.m.
    Clinton at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Remsen at New York Mills, 7 p.m.
    Old Forge at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 31
    GIRLS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Old Forge, 6 p.m.
    Clinton at Canastota, 7 p.m.
    Mohawk at West Canada Valley, 7 p.m.
    Hamilton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Sherbure-Earlville at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Adirondack at Ilion, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7:30 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Poland at New York Mills, 7:30 p.m.
    Page 8 of 12 - Madison at Westmoreland, 7:30 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Onondaga Community College at Herkimer County Community College, 6 p.m.
    BOWLING
    New York Mills at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    Canastota at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Sherburne-Earlville at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    Ilion at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Herkimer at Holland Patent, 4 p.,m. (Adirondack Lanes)
    Little Falls at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Chittenango at Canastota, 7 p.m.
    Westmoreland at Oneida, 7 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Herkimer, 7 p.m.
    Sauquoit Valley ay Mt. Markham, 7 p.m.
    Ilion at Little Falls, 7 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 1
    BOYS' BASKETBALL
    Herkimer at Mohawk, 6 p.m.
    Richfield Springs at Cherry Valley-Springfield, 7 p.m.
    Adirondack at Clinton, 7 p.m.
    Waterville at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Fort Plain at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Hamilton, 7 p.m.
    Canastota at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Ilion at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 7:30 p.m.
    New York Mills at Old Forge, 7:30 p.m.
    Oriskany at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Poland, 7:30 p.m. (site change)
    Mt. Markham at Westmoreland, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Cherry Valley-Sprigfield at Richfield Springs, 7 p.m.
    St. Johnsville at Fort Plain, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Tully at Canastota, 7 p.m.
    Clinton at Little Falls, 7:30 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 2
    GIRLS' BASKETBALL
    Mt. Markham at Sherburne-Earlville, 11 a.m.
    Waterville at Westmoreland, 1 p.m.
    Canastota at Ilion (rescheduled from December 12), 1:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Cayuga Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Cayuga Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at Genesee Community College
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Finale Tournament at Dolgeville (Herkimer and Mt. Markham competing)
    Mt. Markham junior varsity tournament (Frankfort-Schuyler competing)
    WRESTLING
    Page 9 of 12 - Section III class meets
         Class AA at Cicero-North Syracuse
         Class A at Fulton
         Class B at Vernon-Verona-Sherrill
         Class C at Hannibal
         Class D at Sandy Creek
    MONDAY, FEBRUARY 4
    BOYS' BASKETBALL
    Madison at Hamilton, 7 p.m.
    Old Forge at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Remsen at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Oneida, 7 p.m.
    Little Falls at Canastota, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Mt. Markham at Westmoreland, 7 p.m.
    TUESDAY, FEBRUARY 5
    BOYS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Canastota, 7 p.m.
    Holland Patent at Little Falls, 7:30 p.m.
    Western Athletic Conference crossovers at Southern Division sites
    GIRLS' BASKETBALL
    Herkimer at Mohawk, 6 p.m.
    Cooperstown at Hamilton, 6:30 p.m.
    Westmoreland at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Schenevus at Richfield Springs, 7 p.m.
    Adirondack at Clinton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Waterville at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Ilion, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 7:30 p.m.
    New York Mills at Madison, 7:30 p.m.
    Oriskany at Poland, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Columbia-Greene Community College at Herkimer County Community College, 6 p.m.
    BOWLING
    Holland Patent at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Little Falls at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Herkimer at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Clinton at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    New York Mills at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Canastota at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    WEDNESDAY, FEBRUARY 6
    BOYS' BASKETBALL
    Richfield Springs at Schenevus, 7 p.m.
    Hamilton at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Poland at New York Mills, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Old Forge, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Waterville, 7:30 p.m.
    Ilion at Herkimer, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Holland Patent at Canastota, 7 p.m.
    Western Athletoic Conference crossovers at Northern Division sites
    BOYS' VOLLEYBALL
    Oneida at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Mt. Markham, 7 p.m.
    Westmoreland at Herkimer, 7 p.m.
    Page 10 of 12 - Chittenango at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Hamilton at Cooperstown, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 7
    GIRLS' BASKETBALL
    Cooperstown at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Hamilton at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Clinton at Ilion, 7:30 p.m.
    Herkimer at Little Falls, 7:30 p.m.
    Dolgeville at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Old Forge at Madison, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Poland, 7:30 p.m.
    New York Mills at Oriskany, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Mohawk (rescheduled for February 9)
    WOMEN’S BASKETBALL
    Fulton-Montgomery Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    BOWLING
    Mountain Valley Conference match at Herkimer County Community College, 3:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Chittenango at Westmoreland, 6 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 8
    BOYS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, 6 p.m.
    Milford at Richfield Springs, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Hamilton, 7 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 7:30 p.m.
    Clinton at Ilion, 7:30 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Little Falls, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Dolgeville, 7:30 p.m.
    New York Mills at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Oriskany at Poland, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Waterville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk (rescheduled from February 7), 1 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 6 p.m.
    Richfield Springs at Milford, 7 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Little Falls, 7 p.m.
    Herkimer at Mt. Markham, 7 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 9
    BOYS' BASKETBALL
    Western Athletic Conference crossovers at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown
    GIRLS' BASKETBALL
    Western Athletic Conference crossovers at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Adirondack, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY Adirondack, 1 p.m.
    BOWLING
    Boulevard Bowl Invite (Herkimer County Community College competing) at Schenectady County Community College, 10 a.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at Mt. Markham, 1 p.m.
    WRESTLING
    Section III Tournament at SRC Arena, Syracuse
    MONDAY, FEBRUARY 11
    BOYS' BASKETBALL
    Sharon Springs at Richfield Springs, 7 p.m.
    Page 11 of 12 - Remsen at Poland. 7:30 p.m.
    New York Mills at Oriskany, 7:30 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Herkimer, 7 p.m.
    Ilion at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Westmoreland at Chittenango, 7 p.m.
    TUESDAY, FEBRUARY 12
    MEN’S BASKETBALL
    Mohawk Valley Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Schenectady County Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    BOWLING
    Center State Conference Tournament at King Pin Lanes, Rome, 2 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Herkimer, 7 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 13
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Ilion, 7 p.m.
    Mt. Markham at Little Falls, 7 p.m.
    Canastota at Oneida, 7 p.m.
    Sauquoit valley at Westmoreland, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 14
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Fulton-Montgomery Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syrcause-Living Word Academy at Canastota, 5:30 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Westmoreland, 7 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 15
    BOWLING
    Section III championship tournament at Pin-O-Rama, Utica, 9 a.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 16
    MEN’S BASKETBALL
    Clinton Community College at Herkimer County Community College, 2 p.m.
    SUNDAY, FEBRUARY 17
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at North Country Community College, 1 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at North Country Community College, 3 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 20
    MEN’S BASKETBALL
    Hudson Valley Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Hudson Valley Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 22
    WRESTLING
    NYSPHSAA Tournament at Times Union Center, Albany
    SATURDAY, FEBRUARY 23
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 1 p.m.
    Page 12 of 12 - BOYS' VOLLEYBALL
    seventh annual Little Falls Boys' Volleyball Classic (Mt. Markham and Canastota competing)
    WRESTLING
    NYSPHSAA Tournament at Times Union Center, Albany
    MONDAY, FEBRUARY 25
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Mt. Markham, 7 p.m,.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7 p.m.
    Westmoreland at Canastota, 7 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 27
    BOYS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Little Falls at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Chittenango, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 28
    BOYS' VOLLEYBALL
    Vernon-Verona-Sherrill at Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Oneida at Westmoreland, 7 p.m.
    FRIDAY, MARH 1
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Westmoreland, 7 p.m.
    Little Falls at Oneida, 7:30 p.m.
    THURSDAY, MARCH 7
    BOYS' VOLLEYBALL
    Section  III finals at Canastota
        • »  EVENTS CALENDAR