|
|
|
The Telegram
  • AREA SCHEDULE

  • Schedule for area sporting events. (updated November 28)

    • email print
  • WEDNESDAY, NOVEMBER 28

    BOYS' BASKETBALL
    Adirondack at Westmoreland (scrimmage), 6 p.m.
    Old Forge at Indian Lake (scrimmage), 6 p.m.
    Remsen at Frankfort-Schuyler (scrimmage), 6 p.m.
    Stockbridge Valley at Canastota (scrimmage), 6 p.m.
    Jordan-Elbridge at Holland Patent (scrimmage), 6:30 p.m.
    Brookfield at Waterville (scrimmage), 7 p.m.
    Poland at Mohawk (scrimmage), 7 p.m.
    Galway at Fort Plain, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Little Falls (scrimmage), 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Old Forge at Indian Lake (scrimmage), 4:30 p.m.
    Waterville at Whitesboro (scrimmage), 7 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Tompkins Cortland Community College, 5 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Tompkins Cortland Community College 7 p.m.
    BOWLING
    Waterville at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Holland Patent at Little Falls (scrimmage), 7 p.m.
    Adirondack at New Hartford (scrimmage), 7:15 p.m.
    THURSDAY, NOVEMBER 29
    BOYS' BASKETBALL
    Richfield Springs at New York Mills (scrimmage), 6 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Norwich at Sherburne-Earlville (scrimmage), 5 p.m.
    Morrisville-Eaton at Canastota (scrimmage), 5:45 p.m.
    Richfield Springs at Cooperstown (scrimmage), 6 p.m.
    Madison at Mt. Markham (scrimmage), 6:30 p.m.
    BOWLING
    Little Falls at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Frankfort-Schuyler at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Sherburne-Earlville at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Ilion at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    Holland Patent at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    New York Mills at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Mohawk, 6 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Dolgeville, 6 p.m.
    WRESTLING
    Canajoharie-Fort Plain at Dolgeville, 6 p.m.
    FRIDAY, NOVEMBER 30
    BOYS' BASKETBALL
    Chittenango at Morrisville-Eaton (scrimmage), 4 p.m.
    Madison at Oriskany (scrimmage), 6:30 p.m.
    Herkimer at Camden, 7 p.m.
    Poland at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Oneida Boosters' Alliance Bank Shootout (Mohawk and Canastota competing)
    Greenwich Tournament (Canajoharie competing)
    Page 2 of 27 - Sherburne-Earlville Tournament
    GIRLS' BASKETBALL
    Oriskany at Sauquoit Valley (scrimmage), 5:30 p.m.
    Holland Patent at Frankfort-Schuyler (scrimmage), 6 p.m.
    Mohawk at Ilion, 7:30 p.m.
    Fort Plain Tournament (Herkimer and Poland competing)
    Canajoharie Tip-Off Tournament (Dolgeville competing)
    SWIMMING
    Monroe Community College Invitational (Herkimer County Community College competing)
    WRESTLING
    Whitesboro at Holland Patent, 6 p.m.
    Clyde Cole Invitational at Oxford (Averill Park, Bainbridge-Guilford/Afton, Carthage, Cooperstown, Harpursville, Norwich, Queensbury, Sherburne-Earlville, Unadilla Valley and Unatego competing)
    SATURDAY, DECEMBER 1
    BOYS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Frankfort-Schuyler, 1:30 p.m.
    Oneida Boosters' Alliance Bank Shootout (Mohawk and Canastota competing)
    Greenwich Tournament (Canajoharie competing)
    Remsen Tip-Off Tournament (Old Forge competing)
    Sherburne-Earlville Tournament
    GIRLS' BASKETBALL
    Mt. Markham at Richfield Springs (scrimmage), 10 a.m.
    Fort Plain Tournament (Herkimer and Poland competing)
    Canajoharie Tip-Off Tournament (Dolgeville competing)
    MEN’S BASKETBALL
    Cayuga Community College at Herkimer County Community College, 2 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Cayuga Community College at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Monroe Community College Invitational (Herkimer County Community College competing)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at New York Mills, 1:15 p.m.
    Dolgeville Tournament (Cooperstown, Mt. Markham and Westmoreland competing)
    Oppenheim-Ephratah Tournament (Hamilton, Little Falls and Mohawk competing)
    Beaver River Tournament (Canastota competing)
    WRESTLING
    Dominick DeSiato Duals at Poland (Little Falls, Mt. Markham and Tully competing)
    Sandy Creek Duals (Herkimer, Central Square, Copenhagen, Lowville Academy and South Lewis competing)
    Rebel Duals at Pulaski (Mohawk, Marathon, Port Byron, Red Creek and Skaneateles competing)
    Morrisville-Eaton Duals (Christina Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, East Syracuse-Minoa, Vernon-Verona-Sherrill and Walton competing)
    Andersen Tournament at Cicero-North Syracuse (Amsterdam, Baldwinsville, Canandaigua, Canastota, Canton-Potsdam, Chenango Forks, Elmira, Fayetteville-Manlius, Fulton, Greene, Liverpool, Massena, Rome Free Academy, Ruch-Henrietta, South Jefferson, Syracuse Institute of Technology, Watertown-Immaculate Heart, West Genesee, Whitesboro and Windsor)
    Clyde Cole Invitational at Oxford (Averill Park, Bainbridge-Guilford/Afton, Carthage, Cooperstown, Harpursville, Norwich, Queensbury, Sherburne-Earlville, Unadilla Valley and Unatego competing)
    SUNDAY, DECEMBER 2
    BOYS' BASKETBALL
    Remsen Tip-Off Tournament (Old Forge competing)
    SWIMMING
    Monroe Community College Invitational (Herkimer County Community College competing)
    Page 3 of 27 - MONDAY, DECEMBER 3
    GIRLS' BASKETBALL
    Sauquoit Valley at Otselic Valley, 6 p.m.
    Dolgeville at Old Forge, 6 p.m.
    Stockbridge Valley at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Adirondack at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Canastota at Camden, 7 p.m.
    Hamilton at Madison, 7 p.m.
    West Canada Valley at Poland, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Oppenheim-Ephratah at Mohawk, 6 p.m.
    Cooperstown at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Herkimer at Waterville, 7 p.m.
    Westmoreland at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    New York Mills at Little Falls, 7 p.m.
    TUESDAY, DECEMBER 4
    BOYS' BASKETBALL
    Mt. Markham at Mohawk, 6 p.m.
    Herkimer at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    St. Johnsville at Schoharie, 7:30 p.m.
    Fort Plain at Mayfield, 7:30 p.m.
    Richfield Springs at Sharon Springs, 7:30 p.m.
    Adirondack at Remsen, 7:30 p.m.
    Holland Patent at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Poland, 7:30 p.m.
    Hamilton at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Ilion, 7:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at New York Mills, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Oriskany, 7:30 p.m.
    Waterville at Little Falls, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Cherry Valley-Springfield, 4 p.m.
    BOWLING
    Herkimer at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Clinton at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Sherburne-Earlville at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Frankfort-Schuyler at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    Cooperstown at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    New York Mills at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Owen D. Young at Westmoreland, 6 p.m.
    WRESTLING
    Mohawk at Herkimer, 6 p.m.
    Ilion at Adirondack, 6 p.m.
    WEDNESDAY, DECEMBER 5
    BOYS' BASKETBALL
    Canajoharie at Northville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Dolgeville at Westmoreland, 6 p.m.
    Northville at Canajoharie, 6 p.m.
    Mayfield at Fort Plain, 7 p.m.
    Canastota at Little Falls, 7:30 p.m.
    Clinton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Mohawk at Waterville, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Cincinnatus, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at New York Mills, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Stockbridge Valley, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Page 4 of 27 - Canastota at Hamilton, 6 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at New York Mills, 7 p.m.
    Adirondack at Dolgeville, 7 p.m.
    Clinton at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Ilion at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    Cooperstown at Little Falls, 7 p.m.
    Waterville at Old Forge, 7 p.m.
    Holland Patent at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    WRESTLING
    Dolgeville at Holland Patent, 6 p.m.
    Bainbridge-Guilford/Afton at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Canastota, 7 p.m.
    THURSDAY, DECEMBER 6
    BOYS' BASKETBALL
    Ilion at Mohawk, 6 p.m.
    Cooperstown at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Little Falls, 7:30 p.m.
    Clinton at Waterville, 7:30 p.m.
    Oriskany at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Old Forge at Adirondack, 6 p.m.
    Ilion at Herkimer, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    SUNY-Delhi at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    SUNY-Delhi at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    BOWLING
    Little Falls at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Cooperstown at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Ilion at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Sherburne-Earlville at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Waterville at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    New York Mills at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Adirondack at Old Forge, 7 p.m.
    WRESTLING
    Mohawk at Mt. Markham, 6 p.m.
    FRIDAY, DECEMBER 7
    BOYS' BASKETBALL
    Peppinos Classic at Henninger High School: New York Mills vs. Tully, 6:30 p.m.
    Herkimer at Canastota, 7 p.m.
    Mayfield at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    Rome Catholic Holiday Tournament (Clinton competing)
    GIRLS' BASKETBALL
    Cooperstown at Mohawk, 6 p.m.
    Fort Plain at Galway, 7 p.m.
    Waterville at Clinton, 7 p.m.
    Westmoreland at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    St. Johnsville at Mayfield, 7:30 p.m.
    Adirondack at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Stockbridge Valley at Poland, 7:30 p.m.
    Saratoga Catholic at Canajoharie, 7:30 p.m.
    Sherburne-Earlville Tournament (Hamilton competing)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    New York Mills at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Cooperstown, 7 p.m.
    Page 5 of 27 - Owen D. Young at Herkimer, 7 p.m.
    Mohawk at  Remsen, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Mt. Markham, 7 p.m,
    Frankfort-Schuyler at Clinton, 7 p.m.
    Dolgeville at Canastota, 7 p.m.
    SATURDAY, DECEMBER 8
    BOYS' BASKETBALL
    Ilion at Mt. Markham, 1:30 p.m.
    Waterford-Halfmoon Tournament: Fort Plain vs. Chatham, 2:30 p.m.
    Owen D. Young at Remsen, 3:30 p.m.
    Cooperstown at Frankfort-Schuyler, 5:30 p.m.
    Rome Catholic Holiday Tournament (Clinton competing)
    GIRLS' BASKETBALL
    Ilion at Frankfort-Schuyler, 1:30 p.m.
    Sherburne-Earlville Tournament (Hamilton competing)
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Monroe Community College
    WOMEN’S BASKETBALL
    Monroe Community College Tournament (Herkimer County Community College competing)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    South Lewis Tournament (Canastota, Cooperstown, Morrisville-Eaton, Oneida, Remsen, Rome Free Academy, Utica-Proctor and Whitesboro competing)
    WRESTLING
    Herkimer Invitational (Dolgeville, Little Falls, Mohawk, Camden, Canastota, Carthage, Central Square, Chittenango, Christian Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, East Syracuse-Minoa, Marcellus, New Hartford and Vernon-Verona-Sherrill competing)
    Valley Duals at Ilion (Gouverneur, Hannibal, Lowville Academy, Sandy Creek and Sherburne-Earlville competing)
    Duanesburg Dual Meet Tournament (Holland Patent competing)
    SUNDAY, DECEMBER 9
    BOYS' BASKETBALL
    Waterford-Halfmoon Tournament: Fort Plain vs. Catskill, 10:30 a.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Monroe Community College
    WOMEN’S BASKETBALL
    Monroe Community College Tournament (Herkimer County Community College competing)
    MONDAY, DECEMBER 10
    BOYS' BASKETBALL
    Little Falls at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Brookfield at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    New York Mills at Westmoreland, 6 p.m.
    Oriskany at Old Forge, 6 p.m.
    Poland at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Adirondack at Canastota, 7 p.m.
    Herkimer at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Otselic Valley at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Clinton at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Unatego, 7:30 p.m.
    Ilion at Little Falls, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Owen D. Young at Oppenheim-Ephratah, 6 p.m.
    Waterville at Hamilton, 6 p.m.
    Sauquoit Valley at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Canastota at Ilion, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Adirondack, 7 p.m.
    Clinton at Holland Patent, 7 p.m.
    Old Forge at Remsen, 7 p.m.
    Westmoreland at New York Mills, 7 p.m.
    Cooperstown at Mt. Markham, 7 p.m.
    Page 6 of 27 - Frankfort-Schuyler at Herkimer, 7 p.m.
    TUESDAY, DECEMBER 11
    BOYS' BASKETBALL
    Mohawk at Dolgeville, 6 p.m.
    Westmoreland at Hamilton, 7 p.m.
    Waterville at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    St. Johnsville at Northville, 7:30 p.m.
    Canastota at Ilion, 7:30 p.m.
    Clinton at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Herkimer, 7:30 p.m.
    Poland at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    Oriskany at Old Forge, 7:30 p.m.
    New York Mills at Remsen, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Northville at St. Johnsville, 6 p.m.
    BOWLING
    Ilion at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Holland Patent at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    New York Mills at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    Clinton at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Sauquoit Valley at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Mohawk, 6 p.m.
    Owen D. Young at Old Forge, 6 p.m.
    Waterville at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Hamilton at Mt. Markham, 7 p.m.
    Clinton at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Holland Patent at Ilion, 7 p.m.
    Adirondack at Canastota, 7 p.m.
    Remsen at Westmoreland, 7 p.m.
    WRESTLING
    Adirondack at Mohawk, 6 p.m.
    Dolgeville at Canastota, 7 p.m.
    WEDNESDAY, DECEMBER 12
    GIRLS' BASKETBALL
    Mohawk at Dolgeville, 6 p.m.
    Waterville at Hamilton, 6 p.m.
    Canajoharie at Fort Plain, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Rome Catholic at Madison, 7 p.m.
    Fort Plain at Canajoharie, 7:30 p.m.
    Canastota at Ilion, 7:30 p.m.
    Clinton at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Little Falls at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Oriskany, 7:30 p.m.
    Old Forge at Poland, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Vernon-Verona-Sherrill at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    WRESTLING
    Holland Patent at Vernon-Verona-Sherrill, 6 p.m.
    THURSDAY, DECEMBER 13
    BOYS' BASKETBALL
    Adirondack at Canastota, 7 p.m.
    Cooperstown at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Clinton at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Holland Patent at Ilion, 7:30 p.m.
    Remsen at Oriskany, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Page 7 of 27 - Hamilton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Westmoreland, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Holland Patent at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Herkimer at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Sherburne-Earlville at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    WRESTLING
    Unadilla Valley at Mt. Markham, 6 p.m.
    Sherburne-Earlville at Morrisville-Eaton, 6 p.m.
    FRIDAY, DECEMBER 14
    BOYS' BASKETBALL
    Hamilton at Mt. Markham, 6 p.m.
    Old Forge at Poland, 7 p.m.
    St. Johnsville at Galway, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Mayfield at Canajohare, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Westmoreland at Old Forge, 6 p.m.
    New York Mills at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Waterville at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Oriskany at Madison, 7 p.m.
    Galway at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Herkimer, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Hamilton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Mayfield, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Canastota at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Mt. Markham, 7 p.m.
    Holland Patent at Dolgeville, 7 p.m.
    Ilion at Herkimer, 7 p.m.
    Remsen at Adirondack, 7 p.m.
    Mohawk at Waterville, 7 p.m.
    Little Falls at Owen D. Young, 7 p.m.
    WRESTLING
    Camden Classic (Dolgeville, Herkimer, Canastota, Chittenango, Cicero-North Syracuse, East-Syracuse Minoa, Oneida, Rome Free Academy, South Lewis and Vernon-Verona-Sherrill competing)
    Cohoes Tiger Invitational Duals (Little Falls and Oneonta competing)
    SATURDAY, DECEMBER 15
    BOYS' BASKETBALL
    West Canada Valley at Herkimer, 2:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Adirondack, 5:30 p.m.
    Little Falls at Mohawk, 6 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Holland Patent at Ilion, 1:30 p.m.
    Dolgeville at Frankfort-Schuyler, 1:30 p.m.
    Camden at Clinton, 3 p.m.
    Sherburne-Earlville at Adirondack, 4 p.m.
    BOWLING
    Baker Tournament at Liberty Lanes (Cooperstown, Holland Patent, Camden, Vernon-Verona-Sherrill, Rome Free Academy and Whitesboro competing)
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at Erie Community College
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Watertown Tournament (Dolgeville competing)
    Central Counties League Tournament at McGraw (Hamilton competing)
    Page 8 of 27 - WRESTLING
    Camden Classic (Dolgeville, Herkimer, Canastota, Chittenango, Cicero-North Syracuse, East-Syracuse Minoa, Oneida, Rome Free Academy, South Lewis and Vernon-Verona-Sherrill competing)
    Cohoes Tiger Invitational Duals (Little Falls and Oneonta competing)
    Burnt Hills Duals (Mohawk competing)
    Lewis Johnson Memorial Duals at Ravena (Holland Patent competing)
    MONDAY, DECEMBER 17
    GIRLS' BASKETBALL
    Little Falls at Mohawk, 6 p.m.
    Westmoreland at Waterville, 6 p.m.'
    Stockbridge Valley at Old Forge, 6 p.m.
    New York Mills at Hamilton, 6:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Mt. Markham at Herkimer, 7:30 p.m.
    St. Johnsville at Dolgeville, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Remsen at Owen D. Young, 6 p.m.
    Sauquoit Valley at Hamilton, 6 p.m.
    Mt. Markham at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Westmoreland, 7 p.m.
    Old Forge at New York Mills, 7 p.m.
    Holland Patent at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Canastota at Clinton, 7 p.m.
    Ilion at Adirondack, 7 p.m.
    Cooperstown at Waterville, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Little Falls, 7 p.m.
    Herkimer at Dolgeville, 7 p.m.
    WRESTLING
    Canastota at Rome Free Academy, 6 p.m.
    Norwich at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    TUESDAY, DECEMBER 18
    BOYS' BASKETBALL
    West Canada Valley at Mohawk, 6 p.m.
    Canstota at Clinton, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Waterville at Hamilton, 7 p.m.
    Saratoga Catholic at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Northville at Fort Plain, 7:30 p.m.
    Holland Patent at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Ilion at Adirondack, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Little Falls, 7:30 p.m.
    Herkimer at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Oriskany at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    New York Mills at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    Remsen at Old Forge, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Camden at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Galway, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Ilion at Adirondack, 6 p.m.
    BOWLING
    Frankfort-Schuyler at Ilion, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Holland Patent at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Cooperstown at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Sauquoit Valley at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    Clinton at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Waterville at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    WRESTLING
    Page 9 of 27 - Canajoharie-Fort Plain at Little Falls, 6 p.m.
    WEDNESDAY, DECEMBER 19
    GIRLS' BASKETBALL
    Fort Plain at Northville, 6 p.m.
    West Canada Valley at Mohawk, 6 p.m.
    Canastota at Clinton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    St. Johnsville at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    Holland Patent at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Waterville, 7:30 p.m.
    Madison at Poland, 7:30 p.m.
    Galway at Canajoharie, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mohawk at Herkimer, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Waterville, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Mt. Markham, 7 p.m.
    Dolgeville at Little Falls, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Ilion, 7 p.m.
    Owen D. Young at New York Mills, 7 p.m.
    THURSDAY, DECEMBER 20
    BOYS' BASKETBALL
    Canastota at Morrisvile-Eaton, 7 p.m.
    Old Forge at New York Mills,  7:30 p.m.
    Rome Catholic at Oriskany, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Poland, 7:30 p.m.
    Hamilton at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Herkimer at Ilion, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Sauquoit Valley at Hamilton, 6:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Little Falls, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Frankfort-Schuyler at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Bowl)
    Ilion at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Cooperstown at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Sauquoit Valley at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Waterville at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Adirondack at Clinton, 7 p.m.
    Holland Patent at Canastota, 7 p.m.
    Westmoreland at Old Forge, 7 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Remsen, 7 p.m.
    WRESTLING
    Mt. Markham at Herkimer, 6 p.m.
    Little Falls at Whitesboro, 6 p.m.
    Cooperstown at Oneida, 6 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 6 p.m.
    FRIDAY, DECEMBER 21
    BOYS' BASKETBALL
    Camden at Holland Patent, 7 p.m.
    Canajoharie at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Fort Plain at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Saratoga Catholic at Fort Plain, 6 p.m.
    Old Forge at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Westmoreland at Madison, 7 p.m.
    Oneida at Canastota, 7 p.m.
    St. Johnsville at Canajoharie, 7:30 p.m.
    New York Mills at Poland, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Oriskany, 7:30 p.m.
    Page 10 of 27 - Camden at Cooperstown, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Sherburne-Earlville at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Camden at Holland Patent, 7 p.m.
    Dolgeville at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    McGraw at Warterville, 7 p.m.
    WRESTLING
    Oneonta Midnight Madness Duals (Cooperstown, Mt. Markham, Onteora and Oxford competing)
    SATURDAY, DECEMBER 22
    BOYS' BASKETBALL
    Cooperstown at Westmoreland, 2:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Whitesboro, 9 a.m.
    WRESTLING
    Cuneen Doane Tournament at Walton (Delhi-Delaware Academy, Harpursville, Morrisville-Eaton and Sherburne-Earlville competing)
    WEDNESDAY, DECEMBER 26
    BOYS' BASKETBALL
    DeRuyter Christmas Tournament (Waterville competing)
    THURSDAY, DECEMBER 27
    BOYS' BASKETBALL
    Poland at Sauquoit Valley, 2 p.m.
    Mt. Markham at Ilion, 7:30 p.m.
    Coach Cutspec Christmas Tournament at St. Johnsville: Dolgeville vs. Middleburgh, 7:30 p.m.
    Canajoharie Tournament: Canajoharie vs. Schoharie, 7:30 p.m.
    Ed Wadas Classic at New York Mills (Hamilton and West Canada Valley competing)
    Vernon-Verona-Sherrill Christmas Tournament (Clinton, Holland Patent and Little Falls competing)
    Dick White Holiday Tournament at Cooperstown (Fort Plain competing)
    Fabius-Pompey Sports Booster Tournament (Oriskany competing)
    DeRuyter Christmas Tournament (Waterville competing)
    Unadilla Valley Holiday Tournament (Sherburne-Earlville competing)
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Richfield Springs, 7 p.m.
    V-V-S Christmas Tournament (Clinton, Cooperstown and Holland Patent competing)
    Holiday Hoops Tournament at Oriskany (Frankfort-Schuyler, Mohawk and New York Mills competing)
    Unadilla Valley Holiday Tournament (Sherburne-Earlville competing)
    Adirondack Holiday Tournament (Poland and Sauquoit Valley competing)
    Broadalbin-Perth Tournament (Canajoharie competing)
    Kasner Klassic at Little Falls
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Clinton, 12:30 p.m.
    Herkimer at Westmoreland, 6 p.m.
    Laidlaw Tournament at Canastota (Chittenango and Dolgeville competing)
    WRESTLING
    Battle in the Valley at Cobleskill-Richmondville (Cooperstown and Sidney competing)
    Brett Dixon Memorial Duals at Central Square (Holland Patent, Cazenovia, East Syracuse-Minoa, Fayetteville-Manlius, Lyons, North Rose-Wolcott, Port Byron, Vestal and West Genesee  competing)
    Kenneth Haines Memorial Tournament at SUNY-Oswego (Canastota, Canton-Potsdam, Cato-Meridian, Chenango Valley, Christian Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, East Rochester, Fulton, Hannibal, Liverpool, Marcellus, Mexico, Oneida, Pittsford and Watertown competing)
    FRIDAY, DECEMBER 28
    BOYS' BASKETBALL
    Coach Cutspec Christmas Tournament: Middleburgh at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Page 11 of 27 - Canajoharie Tournament: Johnstown vs. Schoharie, 7:30 p.m.
    Dick White Holiday Tournament at Cooperstown (Fort Plain competing)
    Vernon-Verona-Sherrill Christmas Tournament (Clinton, Holland Patent and Little Falls competing)
    Unadilla Valley Holiday Tournament (Sherburne-Earlville competing)
    Madison Tournament (Morrisville-Eaton and Remsen competing)
    Fabius-Pompey Sports Booster Tournament (Oriskany competing)
    Morris Holiday Tournament (Mohawk competing)
    GIRLS' BASKETBALL
    Madison Christmas Tournament (Canastota competing)
    V-V-S Christmas Tournament (Clinton, Cooperstown and Holland Patent competing)
    Holiday Hoops Tournament at Oriskany (Frankfort-Schuyler, Mohawk and New York Mills competing)
    Unadilla Valley Holiday Tournament (Sherburne-Earlville competing)
    Adirondack Holiday Tournament (Poland and Sauquoit Valley competing)
    Kasner Klassic at Little Falls
    Broadalbin-Perth Tournament (Canajoharie competing)
    WRESTLING
    Mountain Duals at Dolgeville (Adirondack, Amsterdam, Averill Park, Baldwinsville, Burnt Hills-Ballston Lake, Camden, General Brown, Gouverneur, Indian River, Massena, Oxford, Penfield, Petrides, Rome Free Academy and Wayne)
    Brett Dixon Memorial Duals at Central Square (Holland Patent, Cazenovia, East Syracuse-Minoa, Fayetteville-Manlius, Lyons, North Rose-Wolcott, Port Byron, Vestal and West Genesee  competing)
    Kenneth Haines Memorial Tournament at SUNY-Oswego (Canastota, Canton-Potsdam, Cato-Meridian, Chenango Valley, Christian Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, East Rochester, Fulton, Hannibal, Liverpool, Marcellus, Mexico, Oneida, Pittsford and Watertown competing)
    SATURDAY, DECEMBER 29
    BOYS' BASKETBALL
    Coach Cutspec Christmas Tournament: Dolgeville at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canajoharie Tournament: Canajoharie vs. Johnstown, 7:30 p.m.
    Ed Wadas Classic at New York Mills (Hamilton and West Canada Valley competing)
    Morris Holiday Tournament (Mohawk competing)
    Madison Tournament (Morrisville-Eaton and Remsen competing)
    GIRLS' BASKETBALL
    Madison Christmas Tournament (Canastota competing)
    Holiday Hoops Tournament at Oriskany (Frankfort-Schuyler, Mohawk and New York Mills competing)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Spiking In the New Year Tournament at Vernon-Verona-Sherrill (Little Falls competing)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Hamilton Tournament
    WRESTLING
    Mountain Duals at Dolgeville (Adirondack, Amsterdam, Averill Park, Baldwinsville, Burnt Hills-Ballston Lake, Camden, General Brown, Gouverneur, Indian River, Massena, Oxford, Penfield, Petrides, Rome Free Academy and Wayne)
    WEDNESDAY, JANUARY 2, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Watertown at Clinton, 7 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Old Forge at New York Mills, 6 p.m.
    Dolgeville at St. Johnsville, 7:29 p.m.
    Poland at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Hamilton at New York Mills, 7 p.m.
    Page 12 of 27 - Little Falls at New Hartford, 7 p.m.
    Canastota at Oneida, 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 3, 2012
    BOYS' BASKETBALL
    Mohawk at Herkimer, 6 p.m.
    Holland Patent at Canastota, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Hamilton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Ilion, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Little Falls, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    New York Mills at Poland, 7:30 p.m.
    Remsen at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Old Forge at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    Waterville at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Old Forge at Stockbridge Valley, 6 p.m.
    BOWLING
    Canastota at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Ilion at Clinton, 4 p,m. (Pin-O-Rama)
    Holland Patent at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Sauquoit Valley at herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Waterville at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Dolgeville at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Canastota, 7 p.m.
    WRESTLING
    Poland at Cooperstown, 6 p.m.
    Holland Patent at Mohawk, 6 p.m.
    Herkimer at Oneida, 6 p.m.
    New Hartford at Ilion, 6 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Dolgeville, 6 p.m.
    Mt. Markham at Whitesboro, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Adirondack, 6 p.m.
    Sherburne-Earlville at Camden, 6 p.m.
    FRIDAY, JANUARY 4, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Fort Plain, 7:30 p.m.
    Clinton at Adirondack, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Clinton at Adirondack, 6 p.m.
    Mohawk at Herkimer, 6 p.m.
    Rome Catholic at Westmoreland, 6 p.m.
    Fort Plain at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canastota at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Ilion at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Little Falls, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Hamilton at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Waterville, 7:30 p.m.
    Poland at Oriskany, 7:30 p.m.
    Madison at New York Mills, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Little Falls at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    Holland Patent at Camden, 4 p.m. (Liberty Lanes)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Little Falls, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Owen D. Young, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Hamilton, 6 p.m.
    Page 13 of 27 - Mohawk at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    New York Mills at remsen, 7 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Old Forge, 7 p.m.
    Adirondack at Holland Patent, 7 p.m.
    Ilion at Clinton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Waterville, 7 p.m.
    Little Falls at Herkimer, 7 p.m.
    WRESTLING
    Central Square Duals (Herkimer, Auburn, Oneida and Tully competing)
    Peru Invitational (Dolgeville competing)
    Dick New Wrestling Tournament at Canastota (Holland Patent, Cato-Meridian, Chittenango, Christian Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, Corning, East Syracuse-Minoa, Fabius-Pompey, Fayetteville-Manlius, Homer, Oneida, Phoenix and West Genesee competing)
    Ross Kordell Rotary Tournament at Oneonta (Sherburne-Earlville, Bainbridge-Guilford/Afton, Owego Free Academy and Unatego competing)
    SATURDAY, JANUARY 5, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Canastota at Frankfort-Schuyler, 1:30 p.m.
    Little Falls at Holland Patent, 1:30 p.m.
    Hamilton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Rome Catholic at Remsen, 7:30 p.m.
    Poland at Oriskany, 7:30 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at Mt. Markham, noon
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Herkimer Tournament
    WRESTLING
    Leo J. Sammon Tournament at Ilion (Little Falls, Mohawk, Beaver River, Indian River, Lowville Academy, New Hartford, Rome Free Academy, South Lewis and Whitesboro competing)
    Central Square Duals (Herkimer, Auburn, Oneida and Tully competing)
    Peru Invitational (Dolgeville competing)
    Dick New Wrestling Tournament at Canastota (Holland Patent, Cato-Meridian, Chittenango, Christian Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, Corning, East Syracuse-Minoa, Fabius-Pompey, Fayetteville-Manlius, Homer, Oneida, Phoenix and West Genesee competing)
    Ross Kordell Rotary Tournament at Oneonta (Sherburne-Earlville, Bainbridge-Guilford/Afton, Owego Free Academy and Unatego competing)
    Warrensburg Duals (Morrisville-Eaton competing)
    MONDAY, JANUARY 7, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Madison at Old Forge, 6 p.m.
    Poland at Westmoreland, 6 p.m.
    Ilion at Mohawk, 6 p.m.
    Oriskany at New York Mills, 7:30 p.m.
    Rome Free Academy at Holland Patent, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Sauquoit Valley at Oneida, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Dolgeville at Adirondack, 7 p.m.
    Hamilton at Canastota, 7 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Clinton, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Ilion, 7 p.m.
    Westmoreland at Herkimer, 7 p.m.
    Little Falls at Cooperstown, 7 p.m.
    Mohawk at Mt. Markham, 7 p.m.
    Old Forge at Waterville, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at New York Mills, 7 p.m.
    TUESDAY, JANUARY 8, 2013
    Page 14 of 27 - BOYS' BASKETBALL
    Mohawk at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Ilion at Clinton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Canastota, 7 p.m.
    Mt. Markham at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Westmoreland at Sauquoit valley, 7 p.m.
    Mayfield at Fort Plain, 7:30 p.m.
    Adirondack at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Little Falls at Herkimer, 7:30 p.m.
    Dolgeville at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Old Forge, 7:30 p.m.
    Poland at Remsen, 7:30 p.m.
    Oriskany at New York Mills, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Waterville, 7:30 p.m.
    Northville at Canajoharie, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Clinton Community College, 6 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Clinton Community College, 4 p.m.
    BOWLING
    Holland Patent at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Clinton at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Little Falls at Sherbune-Earlvile, 4 p,m. (Hi-Skor Lanes)
    Cooperstown at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    Frankfort-Schuyler at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    Waterville at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Chittenango, 7 p.m.
    Herkimer at Canastota, 7 p.m.
    Little Falls at Westmoreland, 7 p.m.
    WRESTLING
    Dolgeville at Mohawk, 6 p.m.
    Poland at Little Falls, 6 p.m.
    Ilion at Vernon-Verona-Sherrill, 6 p.m.
    Oneida at Mt. Markham, 6 p.m.
    Rome Free Academy at Adirondack, 6 p.m.
    Canastota at Camden, 6 p.m.
    Cooperstown at Whitesboro, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Fabius-Pompey, 6 p.m.
    Holland Patent at New Hartford, 7 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 9, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Mohawk at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Canajoharie at Northville, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Hamilton, 6:30 p.m.
    Fort Plain at Mayfield, 7 p.m.
    Ilion at Clinton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Canastota, 7 p.m.
    Adirondack at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Little Falls at Herkimer, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Waterville, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Poland, 7:30 p.m.
    Old Forge at Oriskany, 7:30 p.m.
    Westmoreland at New York Mills, 7:30 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Owen D. Young, 6 p.m.
    Remsen at Mohawk, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Westmoreland, 7 p.m.
    Page 15 of 27 - Sauquoit Valley at New York Mills, 7 p.m.
    Old Forge at Adirondack, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Canastota at Dolgeville, 7 p.m.
    Cooperstown at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    Brookfield at Waterville, 7 p.m.
    Little Falls at Holland Patent, 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 10, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Owen D. Young at Hamilton, 7 p.m.
    New York Mills at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Remsen at Adirondack, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Poland at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Mohawk at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Oriskany at Westmoreland, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Holland Patent, 7:30 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Fulton-Montgomery Community College, 5 p.m.
    BOWLING
    Canastota at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Clinton at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Sherburne-Earlville at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Sauquoit Valley at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Herkimer at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Sauquoit Valley, 6:30 p.m.
    Oneida at Mt. Markham, 7 p.m.
    Canastota at Ilion, 7 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Clinton at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    WRESTLING
    Dolgeville at Ilion, 6 p.m.
    Mohawk at New Hartford, 6 p.m.
    Cooperstown at Herkimer, 6 p.m.
    Oneida at Little Falls, 6 p.m.
    Whitesboro at Poland, 6 p.m.
    Adirondack at Camden, 6 p.m.
    Rome Free Academy at Morrisville-Eaton, 6 p.m.
    FRIDAY, JANUARY 11, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Mayfield, 7:30 p.m.
    Fort Plain at Galway, 7:30 p.m.
    Ilion at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Saratoga Catholic at Canajoharie, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Waterville at Mohawk, 6 p.m.
    Stockbridge Valley at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Little Falls at Canastota, 7 p.m.
    Galway at Fort Plain, 7 p.m.
    Mt. Markham at Clinton, 7 p.m.
    Cincinnatus at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    New York Mills at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Mayfield at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Adirondack, 7:30 p.m.
    Herkimer at Ilion, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Hamilton at Oriskany, 7:30 p.m.
    Page 16 of 27 - Cnajoharie at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Cooperstown at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Oppenheim-Ephratah at Owen D. Young, 6 p.m.
    Ilion at Canastota, 7 p.m.
    Holland Patent at Clinton, 7 p.m.
    Remsen at Old Forge, 7 p.m.
    New York Mills at Westmoreland, 7 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Hamilton at Waterville, 7 p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    Mohawk at Dolgeville, 7 p.m.
    WRESTLING
    Eastern States Classic at Sullivan County Community College (Canastota, Holland Patent, Sherburne-Earlville, General Brown, Greene, Johnson City, Phoenix and Union-Endicott competing)
    SATURDAY, JANUARY 12, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    West Canada Valley at Poland, 2:30 p.m.
    Camden at Herkimer, 3 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Clinton at Camden, 3 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Philly Tournament at Herkimer County Community College
    WOMEN’S BASKETBALL
    SUNY-Adirondack at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Herkimer County Community College Invitational
    BOYS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Mt. Markham, 1 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Sherburne-Earlville Tournament (Little Falls, Hamilton and Waterville competing)
    WRESTLING
    Central New York Tournament at Vernon-Verona-Sherrill (Cooperstown, Dolgeville, Holland Patnet, Little Falls, Mohawk, Sherburne-Earlville, Bainbridge-Guilford/Afton, Camden, Central Square, Marcellus, Oneida, Whitesboro and Windsor competing)
    Eastern States Classic at Sullivan County Community College (Canastota, Holland Patent, Sherburne-Earlville, General Brown, Greene, Johnson City, Phoenix and Union-Endicott competing)
    SUNDAY, JANUARY 13, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Philly Tournament at Herkimer County Community College
    WOMEN’S BASKETBALL
    Clinton Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    BOWLING
    Red Baron Invitaional (Herkimer County Community College competing) at Corning Community College, 10 a.m.
    MONDAY, JANUARY 14, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Morrisville-Eaton at Canastota, 7 p.m.
    Owen D. Young at New York Mills, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Little Falls, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Adirondack, 6 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mohawk at Oppenheim-Ephratah, 6 p.m.
    Sauquoit Valley at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Waterville at Herkimer, 7 p.m.
    Page 17 of 27 - Frankfort-Schuyler at Westmoreland, 7 p.m.
    Little Falls at New York Mills, 7 p.m.
    Dolgeville at Holland Patent, 7 p.m.
    TUESDAY, JANUARY 15, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Holland Patent at Camden, 7 p.m.
    Northville at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Fort Plain, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Adirondack at Old Forge, 6 p.m.
    Otselic Valley at Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Westmoreland, 6 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Ilion, 7:30 p.m.
    Holland Patent at Little Falls, 7:30 p.m.
    Clinton at Waterville, 7:30 p.m/.
    Sherburne-Earlville at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Mohawk at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Oriskany at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Poland at Stockbridge Valley, 7:30 p.m.
    Hamilton at New York Mills, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Columbia-Greene Community College, 6 p.m.
    BOWLING
    Herkimer at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Frankfort-Schuyler at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Holland Patent at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Canastota at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Sauquoit Valley at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    Clinton at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Vernon-Verona-Sherrill at Canastota, 7 p.m.
    Westmoreland at Ilion, 7 p.m.
    Little Falls at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Mt. Markham at Herkimer, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Chittenango at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    WRESTLING
    Little Falls at Mt. Markham, 6 p.m.
    Herkimer at Poland, 6 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Mohawk, 6 p.m.
    New Hartford at Dolgeville, 6 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 6 p.m.
    Adirondack at Canastota, 6 p.m.
    Rome Free Academy at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Camden at Morrisville-Eaton, 6 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 16, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Waterville at Clinton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Adirondack at Old Forge, 7:30 p.m.
    Mohawk at Ilion, 7:30 p.m.
    West Canada valley at Oriskany, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Canastota at herkimer, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schyler at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Northville, 6 p.m.
    Fort Plain at Canajoharie, 7 p.m.
    Camden at Canastota, 7 p.m.
    BOWLING
    Page 18 of 27 - Herkimer County Community College at Columbia-Greene Community College, 3 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Old Forge at Owen D. Young, 6 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Cooperstown, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Clinton, 7 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 7 p.m.
    Canastota at Adirondack, 7 p.m.
    New York Mills at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    Westmoreland at Remsen, 7 p.m.
    Mohawk at Little Falls, 7 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Waterville, 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 17, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Dolgeville at Mohawk, 6 p.m.
    Oriskany at Westmoreland, 6 p.m.
    Poland at Old Forge, 6 p.m.
    Madison at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Holland Patent at Clinton, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    West Canada Valley at Little Falls, 7:30 p.m.
    Hamilton at Waterville, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Cooperstown at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Little Falls at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Frankfort-Schuyler at Herkimer, 4 p,m. (State Bowling Center)
    Sherburne-Earlville at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Sauquoit Valley at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Mt. Markham, 7 p.m.
    Herkimer at Little Falls, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Ilion, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Sherburne-Earlville at Holland Patent, 7 p.m.
    WRESTLING
    Whitesboro at Herkimer, 6 p.m.
    Poland at Mt. Markham, 6 p.m.
    Little Falls at Cooperstown, 6 p.m.
    Mohawk at Ilion, 6 p.m.
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Morrisville-Eaton at Canastota, 7 p.m.
    FRIDAY, JANUARY 18, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Dolgeville at Mohawk, 6 p.m.
    Ilion at Canastota, 7 p.m.
    Holland Patent at Clinton, 7 p.m.
    Galway at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Little Falls, 7:30 p.m.
    Herkimer at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Poland, 7:30 p.m.
    Old Forge at Oriskany, 7:30 p.m.
    Remsen at New York Mills, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Waterville, 7:30 p.m.
    Hamilton at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Mayfield, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Galway, 7:30 p.m.
    Adirondack at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Mayfield at Canajoharie, 7:30 p.m.
    Page 19 of 27 - BOWLING
    Waterville at New York Mills, 4 p.m. (Vista Lanes)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Owen D. Young at Remsen, 6 p.m.
    Clinton at Canastota, 7 p.m.
    Adirondack at Ilion, 7 p.m.
    Hamilton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7 p.m.
    Westmoreland at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    New York Mills at Old Forge, 7 p.m.
    SATURDAY, JANUARY 19, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Stockbridge Valley, 11 a.m.
    Little Falls at Ilion, 1:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Otselic Valley, 4 p.m.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7:30 p.m.
    Old Forge at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Juggler Classic at Utica-Notre Dame (Holland Patent competing)
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Hudson Valley Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Hudson Valley Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at Erie Community College
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Westmoreland, 1 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    New York Mills at Clinton, 1 p.m.
    Mt. Markham Tournament
    Dolgeville Junior Varsity Tournament
    WRESTLING
    Laker Duals at Skaneateles (Herkimer, Auburn, Oneida and Tully competing)
    Section III Dual Meet Tournament at Cicero-North Syracuse (Holland Patent, Adirondack, Baldwinsville, Canastota, Carthage, Central Square, Cortland, Fulton, General Brown, Hannibal, Indian River, Phoenix and South Jefferson competing)
    SUNDAY, JANUARY 20, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Juggler Classic at Utica-Notre Dame (Holland Patent competing)
    BOWLING
    Hawk Invitational (Herkimer County Community College competing) at Mohawk Valley Community College
    TUESDAY, JANUARY 22, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Morrisville-Eaton at Waterville, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Old Forge at Adirondack, 7:30 p.m.
    Hamilton at Madison, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Frankfort-Schuyler, 6 p.m.
    Oriskany at Hamilton, 6:30 p.m.
    Richfield Springs at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Hudson Valley Community College, 3 p.m.
    Canastota at Vernon-Verona-Sherrill, 4 p.m. (CAC Clubhouse)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Chittenango at Herkimer, 7 p.m.
    Page 20 of 27 - WRESTLING
    Herkimer at Little Falls, 6 p.m.
    Oneida at Poland, 6 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 6 p.m.
    Holland Patent at Rome Free Academy, 6 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 23, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Schoharie at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Ilion at Canastota, 7 p.m.
    Little Falls at Holland Patent, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Sauquoit Valley at Cooperstown, 7 p.m.
    Holland Patent at Camden, 7 p.m.
    Waterville at Brookfield, 7 p.m.
    THURSDAY, JANUARY 24, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Westmoreland at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Little Falls at Waterville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Madison at Hamilton, 6:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Herkimer, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Oriskany, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Clinton  at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at SUNY-Delhi
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Ilion, 7 p.m.
    Adirondack at Remsen, 7 p.m.
    WRESTLING
    Ilion at Rome Free Academy, 5:30 p.m.
    Hannibal at Canastota, 7 p.m.
    FRIDAY, JANUARY 25, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Sherburne-Earlville at Clinton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 7 p.m.
    St. Johnsville at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    Fort Plain at Northville, 7:30 p.m.
    Canastota at Adirondack, 7:30 p.m.
    Herkimer at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Oriskany at Remsen, 7:30 p.m.
    Poland at Old Forge, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    Galway at Canajoharie, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Northville at Fort Plain, 6 p.m.
    Holland Patent at Rome Free Academy, 7 p.m.
    Saratoga Catholic at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Canastota at Adirondack, 7:30 p.m.
    Canajoharie at Galway, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Delhi, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Delhi, 5 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Chittenango at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Page 21 of 27 - Ilion at Herkimer, 7 p.m.
    Little Falls at Mt. Markham, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    New York Mills at Hamilton, 6 p.m.
    Waterville at Mohawk, 6 p.m.
    Sherburne-Earlville at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Mt. Markham at Frankfort-Schuyler, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Westmoreland, 7 p.m.
    Owen D. Young at Little Falls, 7 p.m.
    Rome Free Academy at Canastota, 7:30 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Brookfield, 7:35 p.m.
    SATURDAY, JANUARY 26, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Mohawk at Little Falls, 1 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at New York Mills, 7 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Madaosn at Oriskany, 2:30 p.m.
    Old Forge at Westmoreland, 6 p.m.
    Rome Catholic at New York Mills, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Blue and Orange Invite (Herkimer County Community College competing) at Westchester Community College, 10 a.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Frankfort-Schuyler Tournament (Herkimer, Ilion and Westmoreland competing)
    Cooperstown Tournament (Owen D. Young, Stockbridge Valley, Jordan-Elbridge and Blessed Virgin Mary Academy competing)
    WRESTLING
    Center State Conference Tournament at Rome Free Academy
    SUNDAY, JANUARY 27, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Corning Community College at Herkimer County Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Corning Community College at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    MONDAY, JANUARY 28, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Brookfield, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Canastota at Oneida, 7 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at Canastota, 5:30 p.m.
    Oneida at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Coopertsown at Hamilton, 6 p.m.
    Herkimer at Mohawk, 6 p.m.
    Waterville at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m.
    Clinton at Adirondack, 7 p.m.
    Canastota at Holland Patent, 7 p.m.
    Ilion at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    New York Mills at Owen D. Young, 7 p.m.
    Old Forge at Westmoreland, 7 p.m.
    Remsen at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 7 p.m.
    TUESDAY, JANUARY 29, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Westmoreland at Camden, 7 p.m.
    Saratoga Catholic at Fort Plain, 7:30 p.m.
    St. Johnsville at Canajoharie, 7:30 p.m. (tentative)
    GIRLS' BASKETBALL
    New York Mills at Old Forge, 6 p.m.
    Mt. Markham at Hamilton, 6:30 p.m.
    Page 22 of 27 - Oriskany at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Sherburne-Earlville at Clinton, 7 p.m.
    Cooperstown at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Ilion at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Herkimer at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Mohawk at Little Falls, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Waterville, 7:30 p.m.
    Poland at Madison, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Fulton-Montgomery Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Mohawk Valley Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    BOWLING
    Cooperstown at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Ilion at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Frankfort-Schuyler at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    Waterville at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    New York Mills at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Sauquoit Valley at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Ilion, 7 p.m.
    Herkimer at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Canastota at Westmoreland, 7 p.m.
    WRESTLING
    Mt. Markham and Unatego at Cooperstown, 6 p.m.
    WEDNESDAY, JANUARY 30, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Clinton at Canastota, 7 p.m.
    Mohawk at West Canada Valley, 7 p.m.
    Morrisville-Eaton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    St. Johnsville at Canajoharie, 7:30 p.m. (tentative)
    Sherburne-Earlville at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Adirondack at Ilion, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7:30 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Owen D. Young at Oriskany, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at New York Mills, 7:30 p.m.
    Old Forge at Remsen, 7:30 p.m.
    Hamilton at Waterville, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Cooperstown, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Fort Plain at Saratoga Catholic, 6 p.m.
    Canajoharie at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at SUNY-Adirondack, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Oneida at Canastota, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, 6 p.m.
    Hamilton at Morrisville-Eaton, 6:30 p.m/
    Herkimer at Little Falls, 7 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 7 p.m.
    Cooperstown at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 7 p.m.
    Clinton at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7 p.m.
    Remsen at New York Mills, 7 p.m.
    Old Forge at Oppenheim-Ephratah, 7 p.m.
    Page 23 of 27 - THURSDAY, JANUARY 31, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Rome Catholic at Old Forge, 6 p.m.
    Clinton at Canastota, 7 p.m.
    Mohawk at West Canada Valley, 7 p.m.
    Hamilton at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Sherbure-Earlville at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Adirondack at Ilion, 7:30 p.m.
    Dolgeville at Herkimer, 7:30 p.m.
    Little Falls at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Poland at New York Mills, 7:30 p.m.
    Madison at Westmoreland, 7:30 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Onondaga Community College at Herkimer County Community College, 6 p.m.
    BOWLING
    New York Mills at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    Canastota at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Sherburne-Earlville at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    Ilion at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Herkimer at Holland Patent, 4 p.,m. (Adirondack Lanes)
    Little Falls at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Chittenango at Canastota, 7 p.m.
    Westmoreland at Oneida, 7 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Herkimer, 7 p.m.
    Sauquoit Valley ay Mt. Markham, 7 p.m.
    Ilion at Little Falls, 7 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 1, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Herkimer at Mohawk, 6 p.m.
    Adirondack at Clinton, 7 p.m.
    Waterville at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Fort Plain at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Cooperstown at Hamilton, 7 p.m.
    Canastota at Holland Patent, 7:30 p.m.
    Ilion at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Frankfort-Schuyler, 7:30 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 7:30 p.m.
    New York Mills at Old Forge, 7:30 p.m.
    Oriskany at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    Poland at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Westmoreland, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Fort Plain, 7:30 p.m.
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Westmoreland at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Tully at Canastota, 7 p.m.
    Clinton at Little Falls, 7:30 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 2, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Mt. Markham at Sherburne-Earlville, 11 a.m.
    Waterville at Westmoreland, 1 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Cayuga Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Page 24 of 27 - Herkimer County Community College at Cayuga Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Herkimer County Community College at Genesee Community College
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Finale Tournament at Dolgeville (Herkimer and Mt. Markham competing)
    WRESTLING
    Section III class meets
         Class AA at Cicero-North Syracuse
         Class A at Fulton
         Class B at Vernon-Verona-Sherrill
         Class C at Hannibal
         Class D at Sandy Creek
    MONDAY, FEBRUARY 4, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Madison at Hamilton, 7 p.m.
    Old Forge at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Remsen at Rome Catholic, 7:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Oneida, 7 p.m.
    Little Falls at Canastota, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Mt. Markham at Westmoreland, 7 p.m.
    TUESDAY, FEBRUARY 5, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Canastota, 7 p.m.
    Holland Patent at Little Falls, 7:30 p.m.
    Western Athletic Conference crossovers at Southern Division sites
    GIRLS' BASKETBALL
    Herkimer at Mohawk, 6 p.m.
    Cooperstown at Hamilton, 6:30 p.m.
    Westmoreland at Rome Catholic, 6:30 p.m.
    Adirondack at Clinton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Waterville at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Sherburne-Earlville at Ilion, 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Little Falls at Dolgeville, 7:30 p.m.
    New York Mills at Madison, 7:30 p.m.
    Oriskany at Poland, 7:30 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Columbia-Greene Community College at Herkimer County Community College, 6 p.m.
    BOWLING
    Holland Patent at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Little Falls at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    Herkimer at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Clinton at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    New York Mills at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Canastota at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    WEDNESDAY, FEBRUARY 6, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Hamilton at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Poland at New York Mills, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Old Forge, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Waterville, 7:30 p.m.
    Ilion at Herkimer, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Holland Patent at Canastota, 7 p.m.
    Western Athletoic Conference crossovers at Northern Division sites
    BOYS' VOLLEYBALL
    Page 25 of 27 - Oneida at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Mt. Markham, 7 p.m.
    Westmoreland at Herkimer, 7 p.m.
    Chittenango at Little Falls, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Hamilton at Cooperstown, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 7, 2013
    GIRLS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, 6 p.m.
    Cooperstown at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Hamilton at Morrisville-Eaton, 7 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Clinton at Ilion, 7:30 p.m.
    Herkimer at Little Falls, 7:30 p.m.
    Dolgeville at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Waterville at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Old Forge at Madison, 7:30 p.m.
    Westmoreland at Poland, 7:30 p.m.
    New York Mills at Oriskany, 7:30 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Fulton-Montgomery Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    BOWLING
    Mountain Valley Conference match at Herkimer County Community College, 3:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Chittenango at Westmoreland, 6 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 8, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, 6 p.m.
    Sauquoit Valley at Hamilton, 7 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 7:30 p.m.
    Clinton at Ilion, 7:30 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Little Falls, 7:30 p.m.
    West Canada Valley at Dolgeville, 7:30 p.m.
    New York Mills at Owen D. Young, 7:30 p.m.
    Oriskany at Poland, 7:30 p.m.
    Mt. Markham at Waterville, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Holland Patent at Adirondack, 6 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    Sauquoit Valley at Little Falls, 7 p.m.
    Herkimer at Mt. Markham, 7 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 9, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Western Athletic Conference crossovers at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown
    GIRLS' BASKETBALL
    Western Athletic Conference crossovers at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Adirondack, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY Adirondack, 1 p.m.
    BOWLING
    Boulevard Bowl Invite (Herkimer County Community College competing) at Schenectady County Community College, 10 a.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at Mt. Markham, 1 p.m.
    WRESTLING
    Section III Tournament at SRC Arena, Syracuse
    MONDAY, FEBRUARY 11, 2013
    BOYS' BASKETBALL
    Remsen at Poland. 7:30 p.m.
    Page 26 of 27 - New York Mills at Oriskany, 7:30 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Herkimer, 7 p.m.
    Ilion at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Westmoreland at Chittenango, 7 p.m.
    TUESDAY, FEBRUARY 12, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Mohawk Valley Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Schenectady County Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Herkimer, 7 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 13, 2013
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Ilion, 7 p.m.
    Mt. Markham at Little Falls, 7 p.m.
    Canastota at Oneida, 7 p.m.
    Sauquoit valley at Westmoreland, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 14, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Fulton-Montgomery Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syrcause-Living Word Academy at Canastota, 5:30 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Westmoreland, 7 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 15
    BOWLING
    Section III championship tournament at Strike-n-Spare Lanes, Syracuse
    BOYS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 16, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Clinton Community College at Herkimer County Community College, 2 p.m.
    SUNDAY, FEBRUARY 17, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at North Country Community College, 1 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at North Country Community College, 3 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 20, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Hudson Valley Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Hudson Valley Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 22, 2013
    WRESTLING
    NYSPHSAA Tournament at Times Union Center, Albany
    SATURDAY, FEBRUARY 23, 2013
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 1 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    seventh annual Little Falls Boys' Volleyball Classic (Mt. Markham and Canastota competing)
    Page 27 of 27 - WRESTLING
    NYSPHSAA Tournament at Times Union Center, Albany
    MONDAY, FEBRUARY 25, 2013
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Mt. Markham, 7 p.m,.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7 p.m.
    Westmoreland at Canastota, 7 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 27, 2013
    BOYS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Little Falls at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Chittenango, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 28, 2013
    BOYS' VOLLEYBALL
    Vernon-Verona-Sherrill at Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Oneida at Westmoreland, 7 p.m.
    FRIDAY, MARH 1, 2013
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Westmoreland, 7 p.m.
    Little Falls at Oneida, 7:30 p.m.
    THURSDAY, MARCH 7, 2013
    BOYS' VOLLEYBALL
    Section  III finals at Canastota

        calendar