|
|
|
The Telegram
  • AREA SCHEDULE

  • Schedule for area sporting events. (updated November 16)

    • email print
  • FRIDAY, NOVEMBER 16

    SCHOLASTIC FOOTBALL
    NYSPHSAA Class D semifinals
         Tuckahoe  vs. Rensselaer at Dietz Stadium, Kingston, 4 p.m.
         Tioga vs. Randolph at Sahlen’s Stadium, Rochester, 5 p.m.
    NYSPHSAA Class A semifinals
         Burnt Hills-Ballston Lake vs. Cornwall at Dietz Stadium, Kingston, 8 p.m.
         Union-Endicott vs. Sweet Home at Sahlen’s Stadium, Rochester, 8 p.m.
    SATURDAY, NOVEMBER 17
    MEN’S BASKETBALL
    North Country Community College at Herkimer County Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    North Country Community College at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    CROSS COUNTRY
    New York State Federation championship meet, Bowdoin Park, Wappingers Falls
    FIELD HOCKEY
    NYSPHSAA Class C semifinals
         Greenwich vs. Greene at Bragman Athletic Complex, Cicero, 9:30 a.m.
         Barker vs. Southampton at Bragman Athletic Complex, Cicero, 11:30 a.m.
    NYSPHSAA Class A semifinals
         Williamsville North vs. Sachem East at Bragman Athletic Complex, Cicero, 1:30 p.m.
         Liverpool vs. Niskayuna at Bragman Athletic Complex, Cicero, 3:30 p.m.
    NYSPHSAA Class B semifinals
         Lakeland vs. Maine-Endwell at Bragman Athletic Complex, Cicero, 5:30 p.m.
         Pittsford-Sutherland vs. Miller Place at Bragman Athletic Complex, Cicero, 7:30 p.m.
    SCHOLASTIC FOOTBALL
    NYSPHSAA Class C semifinals
         Highland Falls-James O’Neill vs. Hoosick Falls at Dietz Stadium, Kingston, 11 a.m.
         Chenango Forks vs. Hornell at Sahlen’s Stadium, Rochester, noon
    NYSPHSAA Class B semifinals
         Marlboro vs. Glens Falls at Dietz Stadium, Kingston, 3 p.m.
         Maine-Endwell vs. Alden at Sahlen’s Stadium, Rochester, 3 p.m.
    NYSPHSAA Class AA semifinals
         Syracuse-Christian Brothers Academy vs. Orchard Park at Sahlen’s Stadium, Rochester, 6 p.m.
         Shaker vs. New Rochelle at Dietz Stadium, Kingston, 7 p.m.
    BOYS' SOCCER
    NYSPHSAA Class A semifinals
         Williamsville East vs. Jericho at Faller Stadium (turf), Middletown, 8:30 a.m.
         Port Chester vs. Syracuse-Fowler at Faller Stadium (turf), Middletown, 11 a.m.
    NYSPHSAA Class C semifinals
         Williamson vs. Port Jefferson  at Faller Stadium (grass), Middletown, 8:45 a.m.
         Hoosick Falls vs. Lansing at Faller Stadium (grass), Middletown, 11:15 a.m.
    NYSPHSAA Class D semifinals
         Fort Ann vs. Jasper-Troupsburg at Twin Towers Middle School, Middletown, 9:15 a.m.
         Poland vs. Chazy at Twin Towers Middle School, Middletown, 12:30 p.m.
    NYSPHSAA Class AA semifinals
         Brentwood vs. Webster-Schroeder at Faller Stadium (turf), Middletown, 1:30 p.m.
         Arlington vs. Utica-Proctor at Faller Stadium (turf), Middletown, 4 p.m.
    NYSPHSAA Class B semifinals
    Page 2 of 6 -      Livonia  vs. Mattituck at Faller Stadium (grass), Middletown
         Ichabod Crane vs. Susquehanna Valley at Faller Stadium (grass), Middletown
    GIRLS' SOCCER
    NYSPHSAA Class B semifinals
         Cold Spring Harbor vs. Oneonta at Tompkins Cortland Community College, 9:30 a.m.
         Schalmont vs. Greece-Odyssey at Cortland High School, 9:30 a.m.
    NYSPHSAA Class C semifinals
         Hoosick Falls vs. Locust Valley-Friends Academy at Tompkins Cortland Community College, noon
         Sauquoit Valley vs. Keshequa at Cortland High School, noon
    NYSPHSAA Class D semifinals
         Chateaugay vs. Smithtown Christian at Tompkins Cortland Community College, 2:30 p.m.
         Poland vs. Jasper-Troupsburg at Homer High School, 2:30 p.m.
    NYSPHSAA Class AA semifinals
         Washingtonville vs. Northport at Homer High School, 5 p.m.
         Guilderland vs. Webster-Thomas at Cortland High School, 5 p.m.
    NYSPHSAA Class A semifinals
         Cornwall vs. Rockville Centre-South Side at Tompkins Cortland Community College, 5 p.m.
         Jamesville-DeWitt vs. Brighton at SUNY-Cortland (white field), 5 p.m.
    SWIMMING
    Herkimer County Community College Invitational
    SUNDAY, NOVEMBER 18
    FIELD HOCKEY
    NYSPHSAA Class A championship
         Semifinal winners at Bragman Athletic Complex, Cicero
    NYSPHSAA Class B championship
         Semifinal winners at Bragman Athletic Complex, Cicero
    NYSPHSAA Class C championship
         Semifinal winners at Bragman Athletic Complex, Cicero
    BOYS' SOCCER
    NYSPHSAA Class C championship
         Semifinal winners at Faller Stadium (turf), Middletown, 10 a.m.
    NYSPHSAA Class D championship
         Semifinal winners at Faller Stadium (turf), Middletown, 12:30 p.m.
    NYSPHSAA Class AA championship
         Semifinal winners at Faller Stadium (grass), Middletown, 1 p.m.
    NYSPHSAA Class A championship
         Semifinal winners at Faller Stadium (grass), Middletown, 1 p.m.
    NYSPHSAA Class B championship
         Semifinal winners at Faller Stadium (turf), Middletown
    GIRLS' SOCCER
    NYSPHSAA Class B championship
         Semifinal winners at SUNY-Cortland (red field), 10 a.m.
    NYSPHSAA Class C championship
         Semifinal winners at SUNY-Cortland (white field), 11 a.m.
    NYSPHSAA Class D championship
         Semifinal winners at SUNY-Cortland (red field), 1 p.m.
    NYSPHSAA Class AA championship
         Semifinal winners at SUNY-Cortland (white field), 2 p.m.
    NYSPHSAA Class A championship
         Semifinal winners at SUNY-Cortland (red field), 4 p.m.
    TUESDAY, NOVEMBER 20
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Remsen at Mohawk (scrimmage), 3:30 p.m.
    Dolgeville at Rome Free Academy (scrimmage), 6:30 p.m.
    Adirondack at Westmoreland (scrimmage), 7 p.m.
    WEDNESDAY, NOVEMBER 21
    BOYS' BASKETBALL
    Vernon-Verona-Sherrill at Westmoreland (scrimmage), 10 a.m.
    Page 3 of 6 - Sherburne-Earlville at Greene (scrimmage), 10 a.m.
    Lowville Academy at Remsen (scrimmage), 10 a.m.
    Rome Catholic at Camden (scrimmage), 10 a.m.
    Canastota at West Canada Valley (scrimmage), 10:30 a.m.
    Adirondack at South Lewis (scrimmage), 11 a.m.
    Holland Patent at Whitesboro (scrimmage), noon
    Herkimer at Morrisville-Eaton (scrimmage), noon
    GIRLS' BASKETBALL
    Sherburne-Earlville at Greene (scrimmage), 8 a.m.
    South Lewis at Adirondack (scrimmage), 11 a.m.
    Dolgeville at Cooperstown (scrimmage), 11 a.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Morrisville-Eaton and Cincinnatus at Tully (scrimmage), 10 a.m.
    FRIDAY, NOVEMBER 23
    BOYS' BASKETBALL
    Otselic Valley at Hamilton (scrimmage), 9 a.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Oneida at Ilion (scrimmage), 4 p.m.
    SCHOLASTIC FOOTBALL
    NYSPHSAA Class D championship
         Semifinals winners at Carrier Dome, Syracuse, noon
    NYSPHSAA Class A championship
         Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, 3 p.m.
    SATURDAY, NOVEMBER 24
    BOYS' BASKETBALL
    Sidney at Sherburne-Earlville (scrimmage), 10 a.m.
    Dolgeville at Northville (scrimmage), 10 a.m.
    Clinton at Little Falls (scrimmage), 11 a.m.
    Herkimer at Richfield Springs (scrimmage), 11 a.m.
    Owen D. Young at Cooperstown (scrimmage), 11 a.m.
    Fonda-Fultonville at West Canada Valley (scrimmage), noon
    South Lewis at Ilion (scrimmage), noon
    GIRLS' BASKETBALL
    Clinton at West Canada Valley (scrimmage), 10 a.m.
    Oxford at Hamilton (scrimmage), 10 a.m.
    Waterville at New Hartford (scrimmage), 10 a.m.
    Richfield Springs at Herkimer (scrimmage), 10 a.m.
    Adirondack at Beaver River (scrimmage), 11 a.m.
    SCHOLASTIC FOOTBALL
    NYSPHSAA Class C championship
         Semifinals winners at Carrier Dome, Syracuse, noon
    NYSPHSAA Class B championship
         Semifinals winners at Carrier Dome, Syracuse, 3 p.m.
    NYSPHSAA Class AA championship
         Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, 6 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Dolgeville scrimmage tournament (Herkimer, Mt. Markham, Oppenheim-Ephratah and Westmoreland competing)
    WRESTLING
    Herkimer at Sherburne-Earlville (scrimmage), 10 a.m.
    MONDAY, NOVEMBER 26
    BOYS' BASKETBALL
    Mohawk at Rome Free Academy (scrimmage), 4:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at LaFayette (scrimmage), 5:30 p.m.
    New York Mills at Ilion (scrimmage), 6 p.m.
    Page 4 of 6 - Remsen at Dolgeville (scrimmage), 6 p.m.
    Utica-Notre Dame at Holland Patent (scrimmage), 6:30 p.m.
    Oneonta at Cooperstown (scrimmage), 6:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Westmoreland at Mohawk (scrimmage), 4:15 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Whitesboro (scrimmage), 5 p.m.
    Stockbridge Valley at Morrisville-Eaton (scrimmage), 6:15 p.m.
    New Hartford at Little Falls (scrimmage), 7 p.m.
    New York Mills at Adirondack (scrimmage), 7 p.m.
    TUESDAY, NOVEMBER 27
    BOYS' BASKETBALL
    Oriskany at Herkimer (scrimmage), 5 p.m.
    Rome Free Academy at Clinton (scrimmage), 5 p.m.
    Norwich at Sherburne-Earlville (scrimmage), 5 p.m.
    West Canada Valley at Mt. Markham (scrimmage), 5:30 p.m.
    Waterville at Madison (scrimmage), 6:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    New York Mills at West Canada Valley (scrimmage), 5 p.m.
    Sherburne-Earlville at Sidney (scrimmage), 5 p.m.
    Clinton at Dolgeville (scrimmage), 5 p.m.
    Adirondack at Little Falls (scrimmage), 6 p.m.
    Herkimer at Oriskany (scrimmage), 6:30 p.m.
    Madison at Waterville (scrimmage), 6:30 p.m.
    Poland at Holland Patent (scrimmage), 7:30 p.m.
    BOWLING
    Canastota at Frankfort-Schuyler, 4 p.m. (Thurston Lanes)
    Cooperstown at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Herkimer at Sherburne-Earlville, 4 p.m. (Hi-Skor Lanes)
    Sauquoit Valley at Holland Patent, 4 p.m. (Adirondack Lanes)
    Waterville at Little Falls, 4 p.m. (R.D.'s Gorge View Lanes)
    New York Mills at Ilion, 4 p.m. (State Bowling Center)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Dolgveille at Mohawk, 6 p.m.
    Herkimer at Cooperstown (scrimmage), 6 p.m.
    Owen D. Young at Brookfield, 6:30 p.m.
    Waterville at Clinton (scrimmage), 7 p.m.
    Chittenango at Canastota (scrimmage)
    WRESTLING
    Herkimer at Canajoharie-Fort Plain, 6 p.m.
    Little Falls at Fonda-Fultonville, 6 p.m.
    WEDNESDAY, NOVEMBER 28
    BOYS' BASKETBALL
    Adirondack at Westmoreland (scrimmage), 6 p.m.
    Old Forge at Indian Lake (scrimmage), 6 p.m.
    Remsen at Frankfort-Schuyler (scrimmage), 6 p.m.
    Stockbridge Valley at Canastota (scrimmage), 6 p.m.
    Jordan-Elbridge at Holland Patent (scrimmage), 6:30 p.m.
    Brookfield at Waterville (scrimmage), 7 p.m.
    Poland at Mohawk (scrimmage), 7 p.m.
    Page 5 of 6 - Canajoharie at Little Falls (scrimmage), 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Old Forge at Indian Lake (scrimmage), 4:30 p.m.
    Waterville at Whitesboro (scrimmage), 7 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Tompkins Cortland Community College, 5 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Tompkins Cortland Community College 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Holland Patent at Little Falls (scrimmage), 7 p.m.
    Adirondack at New Hartford (scrimmage), 7:15 p.m.
    THURSDAY, NOVEMBER 29
    BOYS' BASKETBALL
    Richfield Springs at New York Mills (scrimmage), 6 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Norwich at Sherburne-Earlville (scrimmage), 5 p.m.
    Morrisville-Eaton at Canastota (scrimmage), 5:45 p.m.
    Richfield Springs at Cooperstown (scrimmage), 6 p.m.
    Madison at Mt. Markham (scrimmage), 6:30 p.m.
    BOWLING
    Little Falls at Canastota, 4 p.m. (Hi-Way Bowl)
    Frankfort-Schuyler at Clinton, 4 p.m. (Pin-O-Rama)
    Sherburne-Earlville at Cooperstown, 4 p.m. (Clark Sports Center)
    Ilion at Sauquoit Valley, 4 p.m. (Orchard Hall)
    Holland Patent at Waterville, 4 p.m. (Waterville Bowling Center)
    New York Mills at Herkimer, 4 p.m. (State Bowling Center)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Mohawk, 6 p.m.
    Oppenheim-Ephratah at Dolgeville, 6 p.m.
    WRESTLING
    Canajoharie-Fort Plain at Dolgeville, 6 p.m.
    FRIDAY, NOVEMBER 30
    BOYS' BASKETBALL
    Chittenango at Morrisville-Eaton (scrimmage), 4 p.m.
    Madison at Oriskany (scrimmage), 6:30 p.m.
    Herkimer at Camden, 7 p.m.
    Poland at West Canada Valley, 7:30 p.m.
    Oneida Boosters' Alliance Bank Shootout (Mohawk and Canastota competing)
    Sherburne-Earlville Tournament
    GIRLS' BASKETBALL
    Oriskany at Sauquoit Valley (scrimmage), 5:30 p.m.
    Holland Patent at Frankfort-Schuyler (scrimmage), 6 p.m.
    Mohawk at Ilion, 7:30 p.m.
    Fort Plain Tournament (Herkimer and Poland competing)
    Canajoharie Tip-Off Tournament (Dolgeville competing)
    SWIMMING
    Monroe Community College Invitational (Herkimer County Community College competing)
    WRESTLING
    Whitesboro at Holland Patent, 6 p.m.
    Clyde Cole Invitational at Oxford (Averill Park, Bainbridge-Guilford/Afton, Carthage, Cooperstown, Harpursville, Norwich, Queensbury, Sherburne-Earlville, Unadilla Valley and Unatego competing)
    SATURDAY, DECEMBER 1
    BOYS' BASKETBALL
    Page 6 of 6 - Rome Catholic at Frankfort-Schuyler, 1:30 p.m.
    Oneida Boosters' Alliance Bank Shootout (Mohawk and Canastota competing)
    Remsen Tip-Off Tournament (Old Forge competing)
    Sherburne-Earlville Tournament
    GIRLS' BASKETBALL
    Mt. Markham at Richfield Springs (scrimmage), 10 a.m.
    Fort Plain Tournament (Herkimer and Poland competing)
    Canajoharie Tip-Off Tournament (Dolgeville competing)
    MEN’S BASKETBALL
    Cayuga Community College at Herkimer County Community College, 2 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Cayuga Community College at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    SWIMMING
    Monroe Community College Invitational (Herkimer County Community College competing)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Syracuse-Living Word Academy at New York Mills, 1:15 p.m.
    Dolgeville Tournament (Cooperstown, Mt. Markham and Westmoreland competing)
    Oppenheim-Ephratah Tournament (Hamilton, Little Falls and Mohawk competing)
    Beaver River Tournament (Canastota competing)
    WRESTLING
    Dominick DeSiato Duals at Poland (Little Falls, Mt. Markham and Tully competing)
    Sandy Creek Duals (Herkimer, Central Square, Copenhagen, Lowville Academy and South Lewis competing)
    Rebel Duals at Pulaski (Mohawk, Marathon, Port Byron, Red Creek and Skaneateles competing)
    Morrisville-Eaton Duals (Christina Brothers Academy/Jamesville-DeWitt, East Syracuse-Minoa, Vernon-Verona-Sherrill and Walton competing)
    Andersen Tournament at Cicero-North Syracuse (Amsterdam, Baldwinsville, Canandaigua, Canastota, Canton-Potsdam, Chenango Forks, Elmira, Fayetteville-Manlius, Fulton, Greene, Liverpool, Massena, Rome Free Academy, Ruch-Henrietta, South Jefferson, Syracuse Institute of Technology, Watertown-Immaculate Heart, West Genesee, Whitesboro and Windsor)
    Clyde Cole Invitational at Oxford (Averill Park, Bainbridge-Guilford/Afton, Carthage, Cooperstown, Harpursville, Norwich, Queensbury, Sherburne-Earlville, Unadilla Valley and Unatego competing)
    SUNDAY, DECEMBER 2
    BOYS' BASKETBALL
    Remsen Tip-Off Tournament (Old Forge competing)
    SWIMMING
    Monroe Community College Invitational (Herkimer County Community College competing)
        • »  EVENTS CALENDAR