|
|
|
The Telegram
  • FOOTBALL: Sectional schedule set

  • Undefeated squads in Dolgeville and Ilion will begin their Section III title quests at home next weekend.



    Dolgeville drew the top seed in Class D while Ilion is seeded fourth in Class C.



    (Includes Section III playoff schedule and link to Class D bracket)

    • email print
  • Undefeated squads in Dolgeville and Ilion will begin their Section III title quests at home next weekend.
    Dolgeville drew the top seed in Class D while Ilion is seeded fourth in Class C.
    Dolgeville’s quarterfinal opponent will be Weedsport Saturday at 1:30 p.m. with the winner advancing to meet the winners of a game between Waterville and Sandy Creek at a neutral site in the semifinals. The other opening round games in Class D send Beaver River to New York Mills and Cooperstown to Onondaga.
    In Class C, Ilion plays at 7 p.m. Friday against Bishop Ludden of Syracuse. The winner of that game advances to meet either Westmoreland, last year’s Class D sectional champion, or General Brown, the top seed and defending sectional champion. Class C East runner-up Notre Dame of Utica plays on the road in the first round at Cato-Meridian and the other quarterfinal sends Immaculate Heart of Watertown to Canastota.
    Other top seeds are Cazenovia in Class B, Cortland in Class A and Fayetteville-Manilus in Class AA.
    The sectional finals will be played in Syracuse University’s Carrier Dome Nov. 5 and 7. The Class D game is scheduled for Nov. 5 at 5 p.m. and will be followed by the Class A game. Play begins at 11 a.m. Nov. 7 with the Class C game followed by classes AA and B.
    CLASS AA
    QUARTERFINALS
    Syracuse-Corcoran at Baldwinsville, Friday, 6:30 p.m.
    West Genesee at Syracuse-Christian Brothers Academy, Friday, 6:30 p.m.
    Liverpool at Fayetteville-Manlius, Friday, 7 p.m.
    Rome Free Academy at Utica-Proctor, Friday, 7 p.m.
    SEMIFINALS
    Liverpool/Fayetteville-Manlius winner vs. Corcoran/Baldwinsville winner
    West Genesee/Christian Brothers Academy winner vs. Rome Free Academy/Proctor winner
    FINAL
    Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, Nov. 7, 3 p.m.
    CLASS A
    QUARTERFINALS
    Camden vs. Cortland at SUNY-Cortland, Friday, 7 p.m.
    Mexico at Indian River, Friday, 7 p.m.
    Watertown at East Syracuse-Minoa, Friday, 6:30 p.m.
    Jamesville-DeWitt at Whitesboro, Friday, 7 p.m.
    SEMIFINALS
    Camden/Cortland winner vs. Jamesville-DeWitt/Whitesboro winner
    Mexico/Indian River winner vs. Watertown/East Syracuse-minoa winner
    FINAL
    Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, Nov. 5, 7:30 p.m.
    CLASS B
    QUARTERFINALS
    Oneida at Syracuse-Westhill, Friday, 6:30 p.m.
    Holland Patent at Marcellus, Friday, 7:30 p.m.
    Skaneateles at Cazenovia, Saturday, 1:30 p.m.
    Homer at Vernon-Verona-Sherrill, Saturday, 2 p.m.
    SEMIFINALS
    Skaneateles/Cazenovia winner vs. Holland Patent/Marcellus winner
    Oneida/Westhill winner vs. Homer/Vernon-Verona-Sherrill winner
    Page 2 of 2 - FINAL
    Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, Nov. 7, 6 p.m.
    CLASS C
    QUARTERFINALS
    Syracuse-Bishop Ludden at Ilion, Friday, 7 p.m.
    Utica-Notre Dame at Cato-Meridian, Friday, 7 p.m.
    Watertown-Immaculate Heart at Canastota, Friday, 7 p.m.
    Westmoreland at General Brown, Friday, 7 p.m.
    SEMIFINALS
    Westmoreland/General Brown winner vs. Bishop Ludden/Ilion winner
    Cato-Meridian/Notre Dame winner vs. Immaculate Heart/Canastota winner
    FINAL
    Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, Nov. 7, 11 a.m.
    CLASS D
    QUARTERFINALS
    Cooperstown at Onondaga, Friday, 7 p.m.
    Waterville at Sandy Creek, Friday, 7 p.m.
    Beaver River at New York Mills, Saturday, 1 p.m.
    Weedsport at Dolgeville, Saturday, 1:30 p.m.
    SEMIFINALS
    Weedsport/Dolgeville winner vs. Waterville/Sandy Creek winner
    Cooperstown/Onondaga winner vs. Beaver River/New York Mills winner
    FINAL
    Semifinal winners at Carrier Dome, Syracuse, Nov. 5, 5 p.m.
    Compiled From Times Staff Reports
      • calendar