|
|
|
The Telegram
  • SCHOLASTIC TRACK AND FIELD: Area athletes perform well at indoor championships

  • JANUARY 25 SCHOLASTIC TRACK AND FIELD



    Clinton’s boys and girls took home team titles from the MVITA Division II championship meet Friday at Colgate University’s Sanford Field House.



    Several area athletes were among the individual champions crowned at the meet.

    • email print
  • MVITA CHAMPIONSHIP MEET
    Clinton’s boys and girls took home team titles from the MVITA Division II championship meet Friday at Colgate University’s Sanford Field House.
    The Clinton boys topped an eight-team field with 178 points to runner-up West Canada Valley’s 141. Ilion finished third, Little Falls fourth and Mt. Markham seventh.
    The Clinton girls’ 158 points were 57 more than second-place Ilion’s total. Mt. Markham was third with Little Falls and West Canada Valley tied for sixth.
    Several area athletes were among the individual champions crowned at the meet.
    West Canada Valley Indian Riley Synenki and Mt. Markham Mustang Anna Tofolo each won two events at the meet. Synenki won the boys’ triple and high jumps and placed second in the long jump while Tofolo was the girls’ 55- and 300-meter dash champion.
    Four other area athletes claimed first- and second-place finishes. Ilion’s Mikayla Dihrberg won the girls’ weight throw competition and finished second behind teammate Alexis Edwards in the shot put; Edwards; in turn, placed second in the high jump. Jon Hoover, another Ilion thrower, won the boys’ shot put and placed second in the weight throw. Nicole Foti of Little Falls won the girls’ 55-meter hurdles and finished second in the pole vault.
    Other area winners in the boys’ competition included Ilion’s Mike Johnson (55 meters), Brandon Rawson (1,000 meters), Nicholas Bandel (1,600 meters) and Bobby Hamilton (long jump), and West Canada Valley’s George Youngs (pole vault).
    On the girls’ side, Shelby McIntyre of Ilion won the 3,000-meter race.
    Ilion’s boys and girls each had one winning relay team. Bandel, Rawson, Dalton Crim and Stephen Paddock won the boys’ four-by-800 while Liz Belfast, Taylor Brown, Paige Manley and Edwards won the girls’ four-by-200. West Canada Valley won the boys’ four-by-400-meter relay with a team of Richy Wagner, Brandon Azzarito, Brandon Miner and Adam Congdon.
    DIVISION II BOYS
    TEAM POINT STANDINGS
    1, Clinton    178
    2, West Canada Valley    141
    3, Ilion    101
    4, Little Falls    26
    5, South Lewis    16
    6, Canastota    13
    7, Mt. Markham    5
    8, Sherburne-Earlville    1
    55 METERS — 1, Mike Johnson (Ilion), 7.10 seconds. 2, Gustavo Tomaz (West Canada Valley), 7.22. 4, Matt Zbytniewski (West Canada Valley), 7.47. 6, Ben Matthews (Ilion), 7.60. 8, Jai Ahluwalia (Little Falls), 8.10.
    300 METERS — 1, Mike Sykes (Clinton), 38.92 seconds. 3, Richy Wagner (West Canada Valley), 40.15. 5, Adam Congdon (West Canada Valley), 40.75. 7, Brandon Azzarito (West Canada Valley), 41.34. 11, Ben Schiros (Mt. Markham), 43.52. 12, Tyler Gates (Mt. Markham), 43.67. 13, Sam Yallowitz (Little Falls), 43.91. 16, Nick Laporte (Ilion), 48.42.
    600 METERS — 1, Joe Moda (Clinton), 1:28.71. 2, Brandon Miner (West Canada Valley), 1:32.95. 3, Adam Congdon (West Canada Valley), 1:33.50. 5, Tommy Brindisi (West Canada Valley), 1:37.23. 7, Jeff Monsour (Ilion), 1:45.47. 8, Anthony Antonucci (Ilion), 1:49.63.
    1,000 METERS — 1, Brandon Rawson (Ilion), 2:55.34. 3, Sam Yallowitz (Little Falls), 3:00.91. 5, Tyler Wright (West Canada Valley), 3:08.61. 8, Kurtis Szczesniak (West Canada Valley), 3:18.28. 9, Will Lawrence (West Canada Valley), 3:20.60. 10, Patrick Roseen (Mt. Markham), 3:21.03. 11, Dan Hughes (Ilion), 3:25.75.
    Page 2 of 4 - 1,600 METERS — 1, Nicholas Bandel (Ilion), 4:48.39. 4, Tyler Wright (West Canada Valley), 5:16.45. 6, Tyler Wallace (Little Falls), 5:19.28. 8, Trever Gates (Mt. Markham), 5:26.84. 10, Johnny Szczesniak (West Canada Valley), 5:32.57. 14, Ryan Treen (Mt. Markham), 6:21.06.
    3,200 METERS — 1, Jack Yaworsky (Clinton), 10:31.88. 2, Stephen Paddock (Ilion), 10:40.05. 4, Tyler Wallace (Little Falls), 11:17.54. 5, Johnny Szczesniak (West Canada Valley), 11:23.28. 7, Tyler McKane (Mt. Markham), 11:51.02. 8, Garrhett Davis (West Canada Valley), 12:38.39.
    55 HURDLES — 1, Devan Peebles (South Lewis), 8.57 seconds. 2, Chase Roesler (West Canada Valley), 9.09. 3, Bobby Hamilton (Ilion), 9.94. 5, Jacob Lynch (Ilion), 10.31. 7, Alex Kutsar (West Canada Valley), 10.97. 8, Sam Straney (West Canada Valley), 11.82.
    800 RELAY — 1, Clinton (Carlos Espinal, Conner Hawes, Keagan Nelson, Ted Siedsma), 1:40.68. 2, Ilion (Chase Steenburg, Mike Johnson, Ben Matthews, Chris Molloy), 1:47.75. 3, West Canada Valley (Jesse Davis, Matt Zbytniewski, Pat Denslow, Kurtis Szczesniak), 1:50.74. 5, Mt. Markham (Tyler Gates, Mitchell Koch, Ben Schiros, Trever Gates), 1:55.73.
    1,600 RELAY —1, West Canada Valley (Brandon Azzarito, Brandon Miner, Richy Wagner, Adam Congdon), 3:46.62. 4, Ilion (Anthony Antonucci, Chris Molloy, Dalton Crim, Jeff Monsour), 4:11.13.
    3,200 RELAY — 1, Ilion (Nicholas Bandel, Dalton Crim, Stephen Paddock, Brandon Rawson), 9:16.38. 3, West Canada Valley (Brandon Miner, Tommy Brindisi, Tyler Wright, Johnny Szczesniak), 9:25.04.
    LONG JUMP — 1, Bobby Hamilton (Ilion), 18 feet-7 inches. 2, Riley Synenki (West Canada Valley), 18-0 1/2. 5, Austin Stewart (West Canada Valley), 16-1 1/2. 6, Matt Zbytniewski (West Canada Valley), 15-6 1/2. 7, Chase Steenburg (Ilion), 15-5. Ben Schiros (Mt. Markham), foul.
    TRIPLE JUMP — 1, Riley Synenki (West Canada Valley), 41 feet-10 1/2 inches. 3, Richy Wagner (West Canada Valley), 37-11. 6, Austin Stewart (West Canada Valley), 33-10 1/2. 7, Jacob Lynch (Ilion), 31-7. 8, Chris Molloy (Ilion), 31-6.
    HIGH JUMP — 1 Riley Synenki (West Canada Valley), 5 feet-10 inches. 3 (tie), Jai Ahluwalia (Little Falls), 5-0. David Shubich (West Canada Valley), no height. Alex Kutsar (West Canada Valley), no height. Jacob Lynch (Ilion), no height. Sam Yallowitz (Little Falls), no height.
    POLE VAULT — 1, George Youngs (West Canada Valley), 12 feet. 3, Brandon Azzarito (West Canada Valley), 9-0. 4 (tie), Tyler Harvey (West Canada Valley) and Mitchell Koch (Mt. Markham), 8-0. Nick Laporte (Ilion), no height.
    SHOT PUT — 1, Jon Hoover (Ilion), 43 feet-6 1/4 inches. 3, Sean Sowich (West Canada Valley), 39-8. 4, Bruce Robinson (Little Falls), 38-4 1/4. 6, John Joslin (West Canada Valley), 36-9 3/4. 8, Logan Winder (Ilion), 31-10. 9, Kale Lamphere (West Canada Valley), 28-0 3/4. 10, Ted Liberty (Ilion), 27-3 1/4. 11, Matthew Merritt (Mt. Markham), 22-9.
    WEIGHT THROW — 1, Andrew Taft (Clinton), 57 feet-6 1/2 inches. 2, Jon Hoover (Ilion), 47-4 1/2. 3, Bruce Robinson (Little Falls), 43-7. 4, Logan Winder (Ilion), 41-7. 5, John Joslin (West Canada Valley), 40-1 1/2. 6, Kale Lamphere (West Canada Valley), 37-7 1/2. 9, Sean Sowich (West Canada Valley), 35-0 1/2. 10, Ted Liberty (Ilion), 25-6.
    DIVISION II GIRLS
    TEAM POINT STANDINGS
    1, Clinton    158
    2, Ilion    101
    3, Mt. Markham    64
    4, South Lewis    59
    5, Sherburne-Earlville    34
    6, Little Falls    29
    (tie), West Canada Valley    29
    8, Canastota    20
    55 METERS — 1, Anna Tofolo (Mt. Markham), 7.84 seconds. 3, Liz Belfast (Ilion), 8.03. 7, Alexys Bolton (West Canada Valley), 8.57. 8, Alyssa See (West Canada Valley), 8.61. 13 Rachel Nunneker (Ilion), 9.40.
    Page 3 of 4 - 300 METERS — 1, Anna Tofolo (Mt. Markham), 45.91 seconds. 6, Alyssa See (West Canada Valley), 49.49. 7, Allison Harris (Little Falls), 50.68. 8, Natasha Scalice (Little Falls), 50.73. 9, Alexys Bolton (West Canada Valley), 52.15. 12, Emily Lewis (Little Falls), 54.15.
    600 METERS — 1, Victoria Campanian (South Lewis), 1:52.05. 2, Lauren Belfast (Ilion), 1:55.68. 4, Emily Monohan (Mt. Markham), 1:57.31. 7, Andrea Christensen (West Canada Valley), 2:00.92. 8, Shannon Tolman (West Canada Valley), 2:01.86. 9, Veronica Rogers (Little Falls), 2:01.87.
    1,000 METERS — 1, Christina Platt (South Lewis), 3:26.64. 4, Miranda Marchese (Little Falls), 3:43.13. 9, Ashley Faubert (Ilion), 4:08.10. 10, Kacey Sperry (West Canada Valley), 4:15.97. Angel Monsour (Ilion), DQ-lane violation.
    1,500 METERS — 1, Sierra Corbett (South Lewis), 5:30.10. 5, Sadie Lincourt (Ilion), 6:17.62.
    3,000 METERS — 1, Shelby McIntyre (Ilion), 11:47.73. 4, Sadie Lincourt (Ilion), 12:54.58. 6, Alondra Suarez (West Canada Valley), 15:06.08.
    55 HURDLES — 1, Nicole Foti (Little Falls), 9.73 seconds. 2, Samantha Smith (West Canada Valley), 10.02. 5, Krystal Poveromo (Mt. Markham), 10.88. 6, Ashley Rohacek (Mt. Markham), 10.91. 8, Ashley Giaquinto (Little Falls), 11.41. 9, Shawna Recore (West Canada Valley), 11.70. 11, Alondra Suarez (West Canada Valley), 12.96.
    800 RELAY — 1, Ilion (Liz Belfast, Taylor Brown, Alexis Edwards, Paige Manley), 2:03.28. 3, Mt. Markham (Ashley Rohacek, Kathryn Manion, Sienna Allen, Lorissa Taylor), 2:11.57. 5, Little Falls (Allison Harris, Miranda Marchese, Veronica Rogers, Katie Simonelli), 2:15.48. 6, West Canada Valley (Kara Pepin, Alyssa See, Ciara Hosking, Shawna Recore), 2:16.92.
    1,600 RELAY — 1, South Lewis (Gaelyn Bronson, Victoria Campanian, Sierra Corbett, Christina Platt), 4:39.71. 2, Mt. Markham (Emily Monohan, Rosetta Poveromo, Kathryn Manion, Krystal Poveromo), 4:51.88. 3, Ilion (Lauren Belfast, Liz Belfast, Shannon Donahue, Rachel Nunneker), 4:56.14. 4, Little Falls (Allison Harris, Katie Simonelli, Natasha Scalice, Ashley Giaquinto), 5:00.19. 6, West Canada Valley (Kara Pepin, Emily Esty, Shawna Recore, Ciara Hosking), 5:43.15.
    3,200 RELAY — 1, South Lewis (Gaelyn Bronson, Victoria Campanian, Sierra Corbett, Christina Platt), 10:49.72. 3, Ilion (Lauren Belfast, Shannon Donahue, Shelby McIntyre, Angel Monsour), 12:12.64. 4, Mt. Markham (Emily Monohan, Krystal Poveromo, Tianderah Twichell, Rosetta Poveromo), 12:27.99. 5, West Canada Valley (Shannon Tolman, Alondra Suarez, Kacey Sperry, Andrea Christensen), 12:38.68.
    LONG JUMP — 1, Emily Palmer (Sherburne-Earlville), 15 feet-6 inches. 4, Anna Tofolo (Mt. Markham), 14-7. 5, Abigail Esty (West Canada Valley), 14-2 1/4. 6, Nicole Foti (Little Falls), 13-6. 9, Sienna Allen (Mt. Markham), 12-4 1/2. 10, Alexys Bolton (West Canada Valley), 11-11. 12, Veronica Rogers (Little Falls), 9-7 1/2. 13, Natasha Scalice (Little Falls), 9-5.  
    TRIPLE JUMP — 1, Emily Palmer (Sherburne-Earlville), 31 feet-11 inches. 4, Abigail Esty (West Canada Valley), 30-3 1/2. 5, Shannon Tolman (West Canada Valley), 26-10. 6, Samantha Smith (West Canada Valley), 26-8. 8, Emily Lewis (Little Falls), 26-0 1/2. 10, Miranda Marchese (Little Falls), 24-3 1/2.
    HIGH JUMP — 1, Alayna Lofgren (Clinton), 5 feet. 2, Alexis Edwards (Ilion), 4-11. 3 (tie), Paige Manley (Ilion), 4-5. 5, Taylor Brown (Ilion), 4-3. 7, Samantha Smith (West Canada Valley), 4-1. 8, Emily Esty (West Canada Valley), 4-1. Kacey Sperry (West Canada Valley), no height. Ashley Rohacek (Mt. Markham), no height.
    POLE VAULT — 1, Hannah Shankman (Clinton), 9 feet-6 inches. 2, Nicole Foti (Little Falls), 8-0. 4, Abigail Esty (West Canada Valley), 8-0. 6, Emily Esty (West Canada Valley), 6-0. Angelena Fox-Fransisco (Mt. Markham), no height.
    SHOT PUT — 1, Alexis Edwards (Ilion), 34 feet-0 3/4 inches. 2, Mikayla Dihrberg (Ilion), 25-8 1/4. 3, Julia Sterling (Mt. Markham), 24-3 1/2. 5, Nicole Schumacher (Ilion), 22-8 3/4. 6, Kathryn Manion (Mt. Markham), 22-6. 7, Emily Lewis (Little Falls), 22-5 1/4. 8, Tabitha Broadbent (West Canada Valley), 22-3 3/4. 9, Ashley Giaquinto (Little Falls), 21-7. 10, Sienna Allen (Mt. Markham), 20-9 3/4. 13, Kaylee Gorinshek (West Canada Valley), 19-8 1/2. 14, Katie Simonelli (Little Falls), 18-1 3/4. 15, Kara Pepin (West Canada Valley), 15-7 1/4.
    Page 4 of 4 - WEIGHT THROW — 1, Mikayla Dihrberg (Ilion), 32 feet-11 3/4 inches. 2, Rosetta Poveromo (Mt. Markham), 28-9 1/2. 4, Nicole Schumacher (Ilion), 22-7 1/2. 6, Tabitha Broadbent (West Canada Valley), 21-7 3/4. 7, Kaylee Gorinshek (West Canada Valley), 20-11 1/2.
    Compiled From Times Staff Reports

      calendar