|
|
|
The Telegram
  • AREA SCHEDULE

  • Schedule for area sporting events. (updated February 8)

    • email print
  • FRIDAY, FEBRUARY 8

    BOYS' BASKETBALL
    Sauquoit Valley at Hamilton, 7 p.m.
    Holland Patent at Adirondack, 7:30 p.m.
    Canastota at Sherburne-Earlville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Little Falls, postponed (rescheduled for February 11)
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, postponed (rescheduled for February 11)
    New York Mills at Owen D. Young, postponed
    Oriskany at Poland, postponed
    Mt. Markham at Waterville, postponed
    Milford at Richfield Springs, postponed
    Clinton at Ilion, postponed
    West Canada Valley at Dolgeville, postponed
    WAC Cup semifinal: Canajoharie vs. Schoharie at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 12)
    WAC Cup semifinal: Fort Plain vs. Mekeel Christian Academy at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 12)
    GIRLS' BASKETBALL
    Holland Patent at Adirondack, 6 p.m.
    Rome Catholic at Frankfort-Schuyler (rescheduled from January 22), postponed
    Richfield Springs at Milford, postponed
    WAC Cup semifinal: Fort Plain vs. Mekeel Christian Academy at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 12)
    WAC Cup semifinal: Galway vs. Berne-Knox-Westerlo at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 12)
    BOWLING
    Section III Shootout at King Pin Lanes, Rome, 4 p.m. (Frankfort-Schuyler NOT competing)
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Vernon-Verona-Sherrill, postponed
    Herkimer at Mt. Markham, postponed
    Sauquoit Valley at Little Falls (rescheduled for February 9)
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Section III Class A quarterfinal
         Watertown at Oneida, 6 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 9
    BOYS' BASKETBALL
    Sharon Springs vs. Northville at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    St. Johnsville vs. Middleburgh at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    Duanesburg vs. Saratoga Catholic at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown,postponed (rescheduled for February 10)
    Berne-Knox-Westerlo vs. Mayfield at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    GIRLS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk, postponed (rescheduled for February 11)
    Mayfield vs. Sharon Springs at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    Saratoga Catholic vs. Schoharie at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    Northville vs. Middleburgh at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    Canajoharie vs. Duanesburg at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, postponed (rescheduled for February 10)
    MEN’S BASKETBALL
    Page 2 of 4 - Herkimer County Community College at SUNY-Adirondack, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY Adirondack, 1 p.m.
    BOWLING
    Boulevard Bowl Invite at Schenectady County Community College (Herkimer County Community College NOT competing), 10 a.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Sauquoit Valley at Little Falls (rescheduled from February 8), noon
    Syracuse-Living Word Academy at Mt. Markham, 1 p.m.
    WRESTLING
    Section III Tournament at SRC Arena, Syracuse
    SUNDAY, FEBRUARY 10
    BOYS' BASKETBALL
    Sharon Springs vs. Northville at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 11:30 a.m.
    St. Johnsville vs. Middleburgh at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 2:30 p.m.
    Duanesburg vs. Saratoga Catholic at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 5:30 p.m.
    Berne-Knox-Westerlo vs. Mayfield at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 8:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Mayfield vs. Sharon Springs at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 10 a.m.
    Saratoga Catholic vs. Schoharie at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 1 p.m.
    Northville vs. Middleburgh at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 4 p.m.
    Canajoharie vs. Duanesburg at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown (rescheduled from February 9), 7 p.m.
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY-Adirondack (rescheduled from February 9), 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at SUNY Adirondack (rescheduled from February 9), 1 p.m.
    WRESTLING
    Section II Tournament at Queensbury High School (rescheduled fom February 8 and 9)
    MONDAY, FEBRUARY 11
    BOYS' BASKETBALL
    Sharon Springs at Richfield Springs, 7 p.m.
    Galway at St. Johnsville, 7:30 p.m.
    Remsen at Poland. 7:30 p.m.
    New York Mills at Oriskany, 7:30 p.m.
    Waterville at Cooperstown, 7:30 p.m.
    Sauquoit Valley at Westmoreland, 7:30 p.m.
    Morrisville-Eaton at Mt. Markham, 7:30 p.m.
    Rome Catholic at Dolgeville, 7:30 p.m.
    Herkimer at Little Falls (rescheduled from February 8), 7:30 p.m.
    Frankfort-Schuyler at Mohawk (rescheduled from February 8), 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    Frankfort-Schuyler at Mohawk (rescheduled from February 7 and 9), 6 p.m.
    St. Johnsville at Saratoga Catholic, 7:30 p.m.
    WAC Cup semfinal losers
    BOYS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Herkimer, 7 p.m.
    Ilion at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Westmoreland at Chittenango, 7 p.m.
    Page 3 of 4 - TUESDAY, FEBRUARY 12
    BOYS' BASKETBALL
    WAC Cup semifinal(rescheduled from February 8): Canajoharie vs. Schoharie at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, 7 p.m.
    WAC Cup semifinal (rescheduled from February 8): Fort Plain vs. Mekeel Christian Academy at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, 8:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    St. Johnsville at Richfield Springs, 5:30 p.m.
    WAC Cup championship at Fulton-Montgomery Community College
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College, 7 p.m. (site change)
    WOMEN’S BASKETBALL
    Schenectady County Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    BOWLING
    Center State Conference Tournament at King Pin Lanes, Rome, 2 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Canastota at Herkimer, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Section III semifinals
    WEDNESDAY, FEBRUARY 13
    BOYS' BASKETBALL
    Section II playoff seed meeting
    GIRLS' BASKETBALL
    Section II playoff seed meeting
    Section III playoff seed meeting
    BOWLING
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 3 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Ilion, 7 p.m.
    Mt. Markham at Little Falls, 7 p.m.
    Canastota at Oneida, 7 p.m.
    Sauquoit valley at Westmoreland, 7 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Section III semifinals
    THURSDAY, FEBRUARY 14
    BOYS' BASKETBALL
    Section III playoff seed meeting
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Fulton-Montgomery Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Mohawk Valley Community College
    BOYS' VOLLEYBALL
    Syrcause-Living Word Academy at Canastota, 5:30 p.m.
    Vernon-Verona-Sherrill at Westmoreland, 7 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 15
    BOYS' BASKETBALL
    WAC Cup championship game at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, 7:30 p.m.
    GIRLS' BASKETBALL
    WAC Cup championship game at Fulton-Montgomery Community College, Johnstown, 6 p.m.
    BOWLING
    Section III championship tournament at Pin-O-Rama, Utica, 9 a.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    Little Falls at Vernon-Verona-Sherrill, 7 p.m.
    SATURDAY, FEBRUARY 16
    MEN’S BASKETBALL
    Clinton Community College at Herkimer County Community College, 2 p.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Section III finals at Chittennago High School
         Class D, 10 a.m.
         Class C-2, noon
         Class C-1, 2 p.m.
         Class B, 5 p.m.
    Page 4 of 4 -      Class A, 7 p.m.
    SUNDAY, FEBRUARY 17
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at North Country Community College, 1 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at North Country Community College, 3 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 20
    MEN’S BASKETBALL
    Hudson Valley Community College at Herkimer County Community College, 7 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Hudson Valley Community College at Herkimer County Community College, 5 p.m.
    FRIDAY, FEBRUARY 22
    WRESTLING
    NYSPHSAA Tournament at Times Union Center, Albany
    SATURDAY, FEBRUARY 23
    MEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 3 p.m.
    WOMEN’S BASKETBALL
    Herkimer County Community College at Schenectady County Community College, 1 p.m.
    BOYS' VOLLEYBALL
    seventh annual Little Falls Boys' Volleyball Classic (Mt. Markham and Canastota competing)
    WRESTLING
    NYSPHSAA Tournament at Times Union Center, Albany
    MONDAY, FEBRUARY 25
    BOYS' VOLLEYBALL
    Ilion at Mt. Markham, 7 p.m,.
    Sauquoit Valley at Herkimer, 7 p.m.
    Westmoreland at Canastota, 7 p.m.
    WEDNESDAY, FEBRUARY 27
    BOYS' VOLLEYBALL
    Mt. Markham at Sauquoit Valley, 7 p.m.
    Little Falls at Ilion, 7 p.m.
    Canastota at Chittenango, 7 p.m.
    THURSDAY, FEBRUARY 28
    BOYS' VOLLEYBALL
    Vernon-Verona-Sherrill at Sauquoit Valley, 6 p.m.
    Oneida at Westmoreland, 7 p.m.
    FRIDAY, MARH 1
    BOYS' VOLLEYBALL
    Herkimer at Westmoreland, 7 p.m.
    Little Falls at Oneida, 7:30 p.m.
    THURSDAY, MARCH 7
    BOYS' VOLLEYBALL
    Section  III finals at Canastota
      • calendar